JAK VOLILY OBCE ČESKOLIPSKA - PŘÍLOHA ZDE

Cyril Zapletal, Marie Nedvědová, Petr Skokan. Jména, o kterých už v souvislosti s poslaneckou sněmovnou Českolipsko neuslyší. Luxus tří zástupců ve Sněmovně (a ještě napříč stranami) definitivně skončil. V nové sněmovně bude Českolipsko reprezentovat jen jedno jméno Stanislav Mackovík.

Volebního lídra krajské KSČM si lidé jako šéfa krajské záchranné služby spojují s Libercem. „Od narození ale žiji v Pertolticích pod Ralskem a jsem připravený snažit se pomoci Českolipsku," uvedl pro Deník Mackovík. „Na prvním místě ze všeho bych rád pomáhal nemocnici v České Lípě. Sice se teď konečně dočkala větších investic, ale je to zařízení, které tu dál bude mít nezastupitelné místo, má rozsáhlou spádovost, kterou nelze nahradit, a proto bych se právě nemocnici snažil dál pomoci."

313 Tolik neplatných hlasů odevzdali voliči z Českolipska. Nejvíce neplatných obálek našly komise v urnách v České Lípě 96. Bez chyby volili lidé jen v sedmnácti ze sedmapadesáti obcí na Českolipsku. Při minulých parlamentních volbách v roce 2010 bylo neplatných hlasů o něco více 342.

Mackovík bude jediným poslancem za Českolipsko po dlouhých jedenácti letech. Jediný mandát mělo totiž Českolipsko naposledy ve volebním období 1998 2002. Tehdy se do Sněmovny ještě volilo za Severočeský kraj a Českolipsko zastupoval pouze poslanec Pavel Plánička.

Oslabení pro Lípu?

V posledních dvou volebních obdobích mělo Českolipsko ve Sněmovně pokaždé vždy tři zástupce. V letech 2006 až 2010 hájili barvy Českolipska Cyril Zapletal, Jitka Vojtilová a Juraj Raninec. Zapletal svůj mandát v roce 2010 obhájil a místo Vojtilové a Ranince ho ve Sněmovně doplnili už zmínění poslanci Skokan a Nedvědová. Ve volebním období 2002 až 2006 mělo Českolipsko dva mandáty jejich nositeli byla Jitka Vojtilová a poněkud nechvalně proslulý Petr Kott.

Pro největší město okresu Českou Lípu nebude mandátové oslabení Českolipska ve sněmovně znamenat nic, myslí si to starostka Hana Moudrá.

Sexy volby

„Když potřebujeme něco řešit nebo pomoct na úrovni poslanců, jako třeba obchvat města, stejně se vždycky obracíme na všechny poslance za Liberecký kraj, nikoliv jen ty z Českolipska," objasnila starostka.

Z volební účasti se dá vyčíst, že obyvatele Českolipska více přitahují „velké" volby než ty malé regionální. Nynější volební účast na Českolipsku 51,86 % byla totiž výrazně lepší než při posledních komunálních volbách v roce 2010 (42,13 %) nebo při posledních krajských volbách před rokem (32,01%). Naopak při posledních volbách do poslanecké sněmovny v roce 2010 přišlo k urnám dokonce přes 55 % oprávněných voličů ze všech koutů Českolipska. Velké volby jsou pro našince prostě více sexy.

Mackovík: Záchranky se zatím nevzdávám, Českolipsku pomůžu

close Stanislav Mackovík zoom_in Většina lidí ho zná jako šéfa Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje. Teď bude Stanislav Mackovík jediným zástupcem Českolipska v poslanecké sněmovně. Velení záchranářů se ale zatím vzdát nechce.

„Oslovím hejtmana, abychom jednali, co dál se záchrankou. Zatím se jí vzdát nechci. Máme za sebou dvanáct měsíců vývoje vztahu vedení kraje k záchrance a dosud to byl těžký boj s nekompetencí některých lidí," řekl Mackovík.

Podle svých slov je připravený pomáhat jako poslanec Českolipsku, především se zaměřením na českolipskou nemocnici. „Chci se ale podílet i na prosazení dalších věcí. Například zrušení poplatků ve zdravotnictví, na nových zákonných úpravách, týkajících se exekutorů i obchodních skupin, které jsou dnes mediálně známé jako „šmejdi"," zmínil šéf záchranky.

Mackovík získal ve volbách v Libereckém kraji po Janu Farském z TOP 09 druhý největší počet preferenčních hlasů. Takový výsledek je pro něj překvapením. „Chtěl bych moc poděkovat voličům za jejich hlasy, které mi dali i přes šikanu ze strany vedení kraje a neustálé hledání chyb a další útoky. Moc si této podpory vážím," dodal Mackovík.

Kdo je Stanislav Mackovík • je mu 46 let, žije v Pertolticích pod Ralskem
• od roku 2010 je ředitelem Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje. U záchranky celkově pracuje od roku 1992
• od sedmnácti let se věnuje sportovnímu létání, začínal v Aeroklubu Česká Lípa, svoje zkušenosti využívá u letecké záchranné služby
• je rozvedený, je otcem jednoho dítěte

Moudrá: Na rozhodnutí, jak dál, je ještě brzy

Těžký volební týden i víkend zažila českolipská starostka Hana Moudrá. Nejprve musela čelit negativní kampani v podobě letáků, které o ní někdo rozšířil po České Lípě. Jako krajský lídr ODS pak musela ustát nejhorší volební výsledek strany v historii. Poprvé za dvacet let nebudou mít občanští demokraté ve sněmovně krajského zástupce.

Letákům proti ní, které našli Českolipané ve svých schránkách, nepřikládá ale velkou váhu. „Možná to mně osobně ubralo nějaké hlasy v České Lípě a okolí, ale i kdyby tento leták nevyšel, tak to na výsledku ODS nic nezmění. Na něm se podepsala především celostátní nálada," zmínila českolipská starostka.

O tom, jestli a jaký vliv může mít zkušenost z těchto voleb na případnou kandidaturu v komunálních volbách v příštím roce, nechtěla spekulovat. „Teď jsem natolik unavená negativní kampaní a odrážením nejrůznějších útoků, že si chci nejprve odpočinout. Pak bude čas zabývat se tím, jaké rozhodnutí udělám," dodala Hana Moudrá.

VOLEBNÍ NEJ Z ČESKOLIPSKANEJrychlejší: První výsledky přišly z Mimoně
Jako první byl na Českolipsku sečtený šestý okrsek v Mimoni. Nejvíc hlasů tady získala ČSSD (23,3%), těsně následovaná hnutím ANO Andreje Babiše (21,35) a poté KSČM (19,41%). Pěkný propadák tady utržila ODS. Hlas jí tu dali jen čtyři lidé, což je v přepočtu na procenta 3,88%.
NEJsvědomitější: Rekord ve volební účasti drží Slunečná
Nejvyšší volební účast v regionu hlásí tradičně Slunečná, k urnám dorazilo 76,85 %  oprávněných voličů. Vyhrála tu KSČM. Při parlamentních volbách v roce 2010 přišlo dokonce 89,01 % lidí. Zájem o volby byl také ve Svojkově – 73,6 %. Nad 70 % se dostaly také Radvanec a Blatce.
NEJlaxnější: V Ralsku nepřišla volit ani polovina
Nejmenší zájem o volby a dění ve vrcholné politice v rámci regionu zaznamenali v rozlohou největším městě kraje Ralsku. Volit přišlo jen 37,96 % lidí. Hlas odevzdalo jen 561 z 1 478 místních obyvatel. Ralsko je jedinou obcí Českolipska, kde byla voličská účast pod čtyřiceti procenty.
NEJvyrovnanější: Ve čtyřech obcích zvolili dva vítěze
Cvikov, Hamr na Jezeře, Skalka u Doks a Bohatice. V těchto obcích se o vítězství podělily dvě strany. V Bohaticích skončil remízou i boj o druhé místo. Těsné byly také výsledky ve Stvolínkách. Hnutí ANO 2011 zvítězilo o jediný hlas před Úsvitem přímé demokracie Tomia Okamury.
NEJpomalejší: Nejdéle počítali  v Žandově
Na konečné výsledky z Českolipska se v sobotu odpoledne čekalo přes tři a půl hodiny. Jako poslední dodala data volební komise jednoho ze čtyř okrsků v Žandově. Dlouho se čekalo také na výsledky z jednoho okrsku v Hamru na Jezeře. Česká Lípa měla spočítáno už před 17. hodinou.