Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po památkách regionu pojedou na kole

Českolipsko - Po zbrusu nové cyklostezce, která povede z Nového Boru do Bílého Kostela nad Nisou, si lidé zajezdí už za pět let

11.1.2012 5
SDÍLEJ:

Nejen silnice I. třídy I/13 (červeně) bude do budoucna spojovat Nový Bor a Bílý kostel. Do pěti let by na trase měla vzniknout nová cyklostezka. Bude měřit 35 kilometrů a cyklisté po ní projedou například Cvikovem nebo Jablonným v Podještědí. Foto: Deník

Rybníky v okolí Cvikova, baziliku Minor v Jablonném v Podještědí nebo třeba Minimuzeum máslování v Bílém Kostele nad Nisou. To všechno si budou moci lidé prohlédnout na chystané, třicet pět kilometrů dlouhé Cyklostezce sv. Zdislavy.

Obce, které bude trasa protínat, se spojily, aby získaly na výstavbu potřebné finanční prostředky. Vzniknout by stezka měla během pěti let a její existence nepotěší jen cyklisty, ale pomůže také k rozvoji dalšího turistického ruchu v regionu.

„Nová cyklostezka bude začínat v Novém Boru a pokračovat bude přes Svor, Cvikov, Kunratice, Jablonné v Podještědí, Rynoltice až do Bílého Kostela nad Nisou nedaleko Liberce. Tam by se měla napojit na další stezky, které vedou až do Německa,“ řekl místostarosta Jablonného v Podještědí Jiří Rýdl.

Využijí starou železniční trať

Nová stezka bude z velké části využívat starou nepoužívanou železniční trať, která výše zmíněná města spojuje. Na příznivce aktivního trávení volného času na ní čeká celkem mírný terén bez častých výrazných stoupání.

Účelem cyklostezky bude především směrovat milovníky jízdy na kole mimo hlavní tah silnice I/13, která vede z Nového Boru na Liberec, a přivést je do obcí a městeček okolí ní. „Je škoda, že lidé jedoucí po hlavní silnici ani nevědí, co za krásy můžou objevovat, když z ní sjedou. Já sám ještě nyní žasnu, kolik nádherných památek, přírodních jevů a zákoutí mezi Novým Borem a Bílým Kostelem je,“ podotkl Pavel Landa, cyklistický nadšenec, z jehož hlavy nápad na novou cyklostezku vzešel.

Byl to on, kdo jako první přišel s myšlenkou, aby se při stavbě cyklostezky využila bývalá železniční trať. Inspiraci načerpal v Rakousku, nemusel však chodit ani tak daleko podle stejného modelu vznikla část cyklostezky Varhany z České Lípy do Kamenického Šenova.

Přilákají do obcí turisty

Obrovským přínosem pro obce a města, jimiž se bude Cyklostezka sv. Zdislavy vinout, je příliv nových turistů. Ti se pravděpodobně budou zastavovat v místních hospůdkách a restauracích, navštěvovat tamní památky a obdivovat přírodní krásy. Obce tak dostanou jedinečnou šanci upoutat pozornost přijíždějících na to, co je u nich nejhezčí. Také by se mohly zvýšit tržby zdejším obchodníkům a provozovatelům občerstvoven či ubytovatelům.

„Přál bych si, aby v každé obci nové cyklostezky vznikla skupina místních, kteří se o ni budou starat. Bylo by dobré, aby měli lidé k trase vztah,“ podotkl Pavel Landa.

V nejbližších měsících by měl oficiálně vzniknout svazek obcí Cyklostezky sv. Zdislavy, prostřednictvím kterého chtějí představitelé měst získat formou dotací na novou trasu potřebné peníze.

Potřebují peníze na projekt

Žádost chtějí odeslat například do Cíle 3 nebo Státního fondu dopravní infrastruktury. Předpokladem je, že jeden kilometr stezky bude stát asi jeden milion korun, očekávané náklady na celou trasu se tak pohybují mezi 35 až 40 miliony korun.

„Letos chceme hlavně získat peníze na vypracování projektu. V současnosti totiž máme jen studii budoucí stezky. Dalším úkolem bude sehnat prostředky na to, aby svazek obcí mohl začít pořádně fungovat. Potom se chceme rozkoukat a začít shánět peníze na samotnou realizaci ,“ doplnil Pavel Landa.

Autor: Kristýna Brožová

11.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení