V Mimoni ANO sestavilo koalici s hnutím Hasiči Mimoň – jsme tu pro vás, TOP 09 a ČSSD. Přestanou se dělat megalomanské projekty. To je prý hlavní rozdíl, který podle nového starosty Petra Krále (ANO) pocítí lidé v Mimoni. Král ve čtvrtek vystřídal v křesle starosty Františka Kaisera a hlásí změnu kurzu.

„Jsme malé město a máme dělat stavby odpovídající jeho velikosti,“ uvedl Král. Naráží tím třeba na koupi právě demolovaného bývalého vepřína. „Chtěli bychom opravit náměstí a vybudovat koupaliště,“ dal příklad pro něj prioritních investic. Ze všeho nejdřív se ale chce pustit do řešení stavebních problémů provázejících takzvanou „humanizaci“ Nádražní ulice. „Firma to evidentně nestíhá, má to mít hotové do 15. prosince,“ prohlásil nový starosta.

Sestavování koalice bylo zajímavé, protože hnutí Obroda dosavadního starosty i ANO získaly shodný počet křesel. Nakonec se strany dohodly na změně, stejně jako voliči, kteří příznivce stávající garnitury přečíslili. „Já jako volič jsem měla již několikrát vůli ke změně a nevyšlo to, tentokrát se vítr obrátil,“ konstatovala zdejší občanka Kamila Dvořáková.

Změnu lidé volili také v Dubé. Místní ODS zde získala nadpoloviční počet hlasů a pohodlných sedm křesel z jedenácti. Starostkou ve čtvrtek zastupitelé zvolili Irenu Žalovičovou. Co bude jejím prvním krokem v nové funkci? „Je to jednoduché. Já doteď dělala hlavní účetní na městském úřadě a do této chvíle se nám nepodařilo sehnat novou. Takže první věc, co musím udělat, je poslat uzávěrku,“ popsala nová starostka Dubé.

Mimo to chce nejprve nastavit strategické dokumenty města, do konce roku projít všechny rozdělané akce a připravit rozpočet. Žalovičová má bezesporu velkou výhodu, protože dlouhodobě zná chod úřadu, ale jen to nestačí. „Nevím všechno. Musím se zorientovat ve věcech, které byly třeba připravované, ale ještě nebyly úplně rozjeté,“ podotkla. Ze stavebních investic by chtěla v Dubé vybudovat víceúčelové sportovní hřiště. „Sloužit by mělo škole i veřejnosti. Nic takového tu není a lidem to hodně chybí, dodala.

V Novém Boru, Cvikově, Kamenickém Šenově nebo v Zákupech už mají také zastupitelstva ustanovená. Všechna tato města povedou jejich dosavadní starostové Jaromír Dvořák, Jan Švehla, František Kučera a Radek Lípa. V Doksech zastupitelstvo poprvé po volbách zasedne v pondělí 12. listopadu.

Česká Lípa musí počkat na rozhodnutí soudu ve věci napadení voleb. Během pátku liberecká pobočka krajského soudu zveřejnila rozsudek v první ze tří žalob. Stížnost Zdeňka Ježáka, která se týkala dehonestujících letáků roznášených před volbami do schránek, soud zamítl. „Jak již uvedl Ústavní soud, na negativní volební kampaň nelze aplikovat pojmy 'čestné a poctivé' ve smyslu soukromého práva a obecné morálky. Jinak řečeno: to, co by bylo z hlediska obecné morálky či soukromého práva nepřípustné, je pohledem volebního práva dovoleno,“ uvedla v odůvodnění rozsudku předsedkyně senátu Lucie Trejbalová.