Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemůžu sedět na více židlích, odpovědl na jednu z otázek Marek Pieter

Liberecký kraj – Na otázky čtenářů Deníku odpovídal ve čtvrtek 12. října náměstek hejtmana pro dopravu, investice a veřejné zakázky a lídr kandidátky STAN v Libereckém kraji Marek Pieter.

13.10.2017
SDÍLEJ:

Marek Pieter (SLK)Foto: Deník/David Modrý

Jak se zachováte stanete-li se za pár týdnů poslancem?

Pokud se stanu poslancem, tak se vzdám funkce náměstka. Ostatně jsem tento svůj názor již veřejně prezentoval a dokázal i například při zvolení náměstkem hejtmana v roce 2012. Tehdy jsem se vzdal pozice starosty města Desná. Myslím si, že pokud chce člověk dělat věci naplno, tak tomu musí podřídit většinu svého času a nemůže sedět na více židlích.

Kdy konečně bude zahájena výstavba rychlostní silnice mezi Turnovem a Hradcem Králové?

Důležitá silnice pro náš kraj je stavebně zatím nejdříve reálná (v první fázi od Turnova) v roce 2021. V současné době se vyhodnocuje dopad trasy na životní prostředí a následně bude probíhat územní řízení, stavební povolení, výběr zhotovitele a podobně. Stavbu připravuje Ředitelství silnic a dálnic ČR. Bohužel, musím mimo jiné konstatovat, že zatím vládě schází závazný harmonogram strategických staveb, který navrhují Starostové a nezávislí. Vedení trasy je připravované ve střídavém tří-pruhu s rezervou pro možnou realizaci čtvrtého pruhu.

Jak byste chtěl převést své zkušenosti z komunální politiky a práce pro Liberecký kraj na úrovni Parlamentu ČR ve prospěch našeho kraje?

Stejně jako jsem převáděl zkušenosti z komunální úrovně na Liberecký kraj. Známe, kde stát selhává (minimální kapitálové výdaje, zvýšená byrokracie, záporné hospodaření v době ekonomického růstu, důchodová reforma, otevřenost) a Starostové a nezávislí jednak o těchto problémech vědí, jednak ve svém volebním programu i prezentují návrhy na jejich řešení. Za Starosty nejsou sliby jako u jiných stran, ale je zde vidět velká práce se zapojením široké veřejnosti. Osobně považuji za svůj úkol naučit stát hospodařit jako města a Liberecký kraj, snižovat provozní výdaje, zvyšovat kapitálové výdaje, zjednodušit zákony, snížit byrokracii, a pokud možno nepřekážet obyvatelů a lidem ve vytváření hodnot.

Považujete daňový systém v ČR za uspokojivý nebo byste na něm něco rád změnil?

Daňový systém je nepřehledný, složitý, náročný a zbytečně drahý. Zákon o dani z příjmu z roku 1992 má 150 novel a je 7x delší než-li původní. Firmy na daňové povinnosti potřebují ročně cca 234 hodin, a to nás řadí až na 22. místo v EU. Náklady na výběr 100 Eur daní je v ČR 1,3 Eur a to nás řadí na 4. místo v EU (nejvíce nákladného systému). Zákon bych především zjednodušil, nepřijímal každý rok úpravy, aby podnikatelské prostředí bylo dopředu předvídatelné.

Autor: Redakce

13.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Policie. Ilustrační foto.

Případ uniklého formaldehydu řeší policie

Marek Pieter (SLK)

Euro není otázka, jestli ano nebo ne, ale kdy, řekl Marek Pieter

Naši prvňáci ze ZŠ K. H. Máchy Doksy

Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z Českolipska.

ANKETA: Měla by být prostituce legalizována?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Vyrábějí vlaky pro Rakousko. V České Lípě vznikne až tři sta jednotek vlaků

Česká Lípa – První dva vozy opustily továrnu v těchto dnech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení