Během setkání, na které dorazili nejen místní,ale i odpůrci budoucí devastace hory z České Lípy, Mimoně nebo Nového Boru účastníci podepisovali také petici na podporu pro vyhlášení přírodní rezervace Tlustec a věří, že odbor životního prostředí a zemědělství Libereckého kraje vezme žádost na vědomí a zasadí se o realizaci vyhlášení této rezervace.

„Přišlo nás mnohem víc než se přihlásilo, a to se ještě někteří omluvili. Řadu z nich zjevně přilákala i petice za vyhlášení části kopce za chráněnou přírodní památku. Očekáváme, že počet podpisů pod peticí několikanásobně překročí ty tři stovky hlasů, které se v referendu vyslovily pro rozebrání Tlustce na kamenivo,“ komentoval aktivista Miroslav Hudec.

"Prošli jsme se k výškové kvótě 420 m.n.m., do této úrovně měl být původně Tlustec odtěžen. Podařilo se po roce 1989 tento cíl změnit, povedlo se těžbu následně i zcela zastavit," doplnil Václav Židek z Postřelné. Tlustec je přírodovědně velmi cennou lokalitu, jejíž význam pravděpodobně dosud není plně rozpoznán a doceněn – v každém případě přesahuje hranice kraje. Petice je dostupná na internetu.