Kostel Navštívení Panny Marie v Horní Police prošel obnovou, která trvala dva roky. Během rekonstrukce byly restaurovány původní nástropní malby a štukové prvky stejně jako balustrády či baldachýn v presbytáři. Opravy se dočkaly i zvonice a varhany. Finanční náklady rekonstrukce se vyšplhaly přes sto milionů korun, část peněz se podařilo pokrýt dotací z evropských prostředků. Přispěl i Liberecký kraj a další dárci z domova i ze zahraničí.

Iniciátor celého projektu, katolický kněz a páter Stanislav Přibyl, obdržel z rukou hejtmana Martina Půty zlatý dukát jako poděkování za dlouhodobou práci v propojování církve a veřejnosti. Následovala prohlídka poutního areálu.

První zmínka o kostele pochází z roku 1291. V roce 1523 byla na břehu Ploučnice nalezena soška Panny Marie. Od této doby se traduje vznik poutního místa. Současnou podobu v barokním stylu získal kostel při přestavbě na přelomu 17. a 18. století. Velkou zásluhu na tom měli tehdejší majitelé panství Julius František Sasko-lauenburský a jeho dcera Anna Marie Františka Toskánská. Za socialistické éry kostel chátral a krásu si zachovával díky práci a obětavosti farníků a především zdejšího arciděkana Josefa Stejskala, který zde sloužil 60 let. V roce 2018 byl římsko-katolický skvost prohlášen národní kulturní památkou.