Po fajrumtu je hej, na tom by se shodli skláři napříč generacemi. Archaický slangový termín pro konec pracovní doby si jako téma a název své plastiky vybraly dvě výtvarnice, které loni vyhrály veřejnou soutěž na centrální dominantu novoborského náměstí. Od čtvrtka už dílo vybrané z 25 návrhů stojí na svém místě.

Zbývají už jen poslední drobné detaily a kompletní obnova náměstí Míru, kterou Nový Bor provádí posledních několik let, bude hotová. Z nevlídného parkoviště se ústřední místo života ve městě proměnilo v reprezentativní plochu, na kterou mohou být místní právem pyšní. „Mám radost, že to konečně vidím všechno dohromady,“ sdělila během instalace plastiky své první dojmy jedna z autorek Lucie Chroustová.

Doprostřed žulou a čedičem vydlážděné plochy navrhly architektky a designérky Lucie Chroustová a Gabriela Králová mělkou kruhovou kašnu, ze které vycházejí masivní dřevěné prvky trámy. Evokovat mají otevřenou sklářskou rotační formu.

Výroba plastiky začala během loňského podzimu. Přímo na náměstí vznikala betonová armatura, u specializované firmy nerezová vana. „V tu dobu se pokácely stromy, které byly přes zimu v sušičce. Před 14 dny jsme je převezli do Českých Budějovic k truhláři Popelkovi, který do dřeva vyřezal reliéf,“ popsala dlouhotrvající přípravy designérka Chroustová. Pro dvojici výtvarnic je plastika jejich první velkou společnou instalací. Do té doby pracovaly na drobnějších zakázkách ve velkém ateliéru. „Jsme opravdu rády, že Nový Bor takovou soutěž vypsal,“ dodala designérka.

Plně funkční by nová „kašna“ měla být v příštím týdnu. Při návrhu náměstí se myslelo na nepatrné detaily pro běžné lidi. Například pro orientaci nevidomých vede směrem do středu plastický reliéf. Aby do neohraničeného prostoru nespadli, speciální dlažba plastiku „obchází“.

Samotné dílo stálo 1,5 milionu korun. Rekonstrukce střední části náměstí vyšla město na 25 milionů. „Použité jsou výhradně přírodní materiály, které schválil památkový ústav. Jeho požadavkům odpovídá i historizující styl veřejného osvětlení, stejně jako tomu bylo v předchozích etapách obnovy historického centra města. Zachovaný je i jednotný styl mobiliáře,“ sdělil vedoucí odboru rozvoje města Miroslav Jeništa.

V předchozích letech Nový Bor opravil i přilehlý park mezi sklářským muzeem a radnicí a také prostor před takzvanými Lužickými domy. Za péči o historické jádro města obdržel Nový Bor mimo jiné ocenění od Libereckého kraje. Co by mohlo některým lidem na obnoveném náměstí chybět, jsou parkovací místa. Z necelé stovky jich zbyla zhruba polovina, stání budou navíc nově placená.