Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podařilo se jim zlomit církev

Prysk - Na obnově kostela sv. Petra a Pavla v Prysku pracují místní lidé svépomocí více než pět let.

25.11.2011
SDÍLEJ:

Do oprav a úklidu kostela v Prysku se zapoji mladí i staříFoto: Deník/ Vít černý

Odhodlání dobrovolníků opravit kostel sv. Petra a Pavla v Prysku i angažovanost místního obecního úřadu přesvědčily církev, která je vlastníkem sakrální památky, aby se o ni začala více zajímat. Unikátní barokní kostel z 1. poloviny 18. století zejména během normalizace značně zchátrala. S podporou církve se ale místním dobrovolníkům podařilo kostel opravit.


„Zvláštností našeho kostela je, že zvonice není součástí hlavní budovy svatostánku, ale stojí před ním a tvoří v podstatě vstupní bránu ke kostelu. Takových staveb je v Evropě už jen pár. Chtěli jsme proto tuto významnou stavbu zachránit,“ řekl Radek Timoftej, předseda Sdružení na záchranu kostela sv. Petra a Pavla.
Členové sdružení se aktivně podílejí na opravách. Společně již tento podzim uspořádali u kostela dvě víkendové brigády a čeká je ještě třetí těsně před Vánoci. Na každé z nich hlavně uklízejí, naposledy se zaměřili na hřbitov a vnitřek kostela. Kromě dobrovolníků o víkendu pracovali také dělníci, a to na opravě barokního schodiště před čerstvě opravenou zvonicí.

„Zvonice je zrekonstruovaná poměrně krátce, před pár dny jsme do zlacené kupole vkládali dokumenty, peníze a tisk, aby zůstaly uchované pro další generace. Schodiště by mělo být hotové ještě před koncem roku,“ upřesnil Radek Timoftej.

Mají i nové varhany

Během let se podařilo místním opravit na kostele téměř vše. Svatostánek má novou střechu, krovy, okapy, omítku i novu zeď okolo kostela. Při rekonstrukci se kromě vnějšího okolí místní zaměřili i na vnitřek památky. Obnovou prošly už oba vedlejší oltáře, ten hlavní je nyní v ateliéru restaurátora. Věřící budou při bohoslužbách poslouchat zvuk nově zrekonstruovaných varhan.
Do projektu se po nějaké době kromě církve samotné zapojil také jáhen Marcel Hrubý, který je nyní správcem kostela. Jeho angažování do celého snažení znamenalo pro místní velkou naději, že opravy sakrální památky dotáhnou do zdárného konce.

„Marcel Hrubý má s rekonstrukcemi kostelů zkušenosti, podařilo se mu jich už několik opravit. Dokáže získat peníze nejen z nejrůznějších dotačních titulů, ale také od dobrovolníků. On nyní celou rekonstrukci zaštiťuje, obec poskytuje hlavně materiální pomoc,“ doplnil starosta Prysku Jan Sviták a dodal, že práce na kostele si do dnešních dnů vyžádaly okolo 15 milionů korun. Peníze na opravy získali místní například z ministerstva kultury.

Autor: Kristýna Brožová

25.11.2011
SDÍLEJ:
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Firma Bombardier je největším světovým výrobcem letadel a vlaků.

Vyrábějí vlaky pro Rakousko. V České Lípě vznikne až tři sta jednotek vlaků

Mimoň vede tabulku, stoupá i Lokotka

Českolipsko - Příjemný je pohled na tabulky krajské I. B třídy po odehraném devátém dějství.

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Úředníci budou držet volební pohotovost

Českolipsko – V případě ztráty občanského průkazu mohou voliči využít pohotovosti na českolipském pracovišti osobních dokladů.

Lípa Musica nabídne Hravého Harlekýna

Česká Lípa - Šestý týden 16. ročníku MHF Lípa Musica má jen jednu zastávku, Centrum textilního tisku v České Lípě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení