Jak informovala policejní mluvčí Ivana Baláková, podvodníci ženám nabízejí seznámení s nezadanými charismatickými americkými vojáky a mužům zase kontakt na okouzlující ruské krásky.

„I když evidujeme řádově jen jednotky těchto případů, škody se u každého jednotlivého z nich pohybují ve vysokých částkách,“ řekla mluvčí. Tento rok už mají policisté tři nová oznámení u legendy „americký voják“ a tři u podvodu na online seznamce.

Autoři snímku o tragickém závodě, při kterém zahynul Hanč a Vrbata hledají peníze na dokončení filmu formou sbírky.
Hanč a Vrbata ožijí ve filmu. Tvůrci na něj shání peníze

Kriminalisté na Jablonecku aktuálně řeší trestní oznámení na neznámého pachatele, který na internetové seznamce vystupoval jako atraktivní kráska z Ruska. Její profilová fotografie zaujala v polovině července muže středních let z Jablonecka, který se osmělil a napsal jí. Neznámá mu odpověděla obratem. Už druhý den mu navrhla, aby si dopisovali přes mail a ze seznamky se odhlásila. Asi po měsíci mu začala zasílat fotografie ze svého rodinného i pracovního prostředí. Tvrdila mu o sobě, že je učitelka. Psali si spolu velmi intenzivně a počátkem září začali oba přemýšlet o osobním setkání.

„Kráska muže postupně vmanipulovala do toho, že jí na finanční výdaje spojené s cestou do Česka poslal celkem 130 000 korun,“ konstatovala Baláková. Nejprve si muži řekla o menší částku na vyřízení pasu, a když ji dostala, svůj požadavek navýšila. Nalhala mu, že ji z Moskvy nechají odcestovat, jen když prokáže, že má dostatečné finance. Nakonec z něj vymámila 4 600 eur, kterými měla pokrýt tři měsíce pobytu v České republice. „Krásné neznámé to ale nestačilo a ještě před avizovaným odletem do České republiky si svému mecenášovi napsala o dalších 130 000 korun na úhradu dluhů, kterými je zatížen její dům v Rusku,“ uvedla Baláková.

Až poté podvedenému definitivně došla trpělivost a vyzval ji, aby mu všechny peníze vrátila. Toto přání vyslovil 30. září a od té doby s ním žena nekomunikuje. „Je téměř jisté, že se stal obětí podvodu a své peníze už nikdy neuvidí,“ podotkla mluvčí policie.

Odklízení sutin v Liberci.
Rodina z Liberce hledá v sutinách kousky vlastního života. Lidé pomáhají

Obětí podvodu se v srpnu stala také žena středního věku z Českolipska, kterou přes sociální síť Facebook oslovil údajný americký voják toho času sloužící na misi v Afghánistánu. Cizinec jí poslal žádost o přátelství, kterou přijala. Vdané ženě pak přiblížil svůj životní příběh.

Později ho vylepšil nevšedními zážitky z bojiště i zprávou o pohádkovém zbohatnutí, které ho náhle potkalo. „Tvrdil o sobě, že má na světě jen 12letého syna, který studuje univerzitu v Londýně. Manželku údajně pohřbil po tragické dopravní nehodě,“ uvedla podvedená paní.

Psal jí doslova pohádky, třeba o tom, že odjíždí na utajenou vojenskou operaci, ze které se vrátil jako hrdina, jenž zachránil vlivného šejka, který mu z vděčnosti vyplatil odměnu ve zlatě. Jeho hodnota měla činit 9 milionů korun. Následně ji požádal o to, zda by toto zlato mohl zaslat na její adresu s tím, že si ho později vyzvedne. „Žena souhlasila a dala mu svoji adresu, za doručení balíku nakonec sama platila velkou sumu peněz. Podvodník jí posílal opakovaně zprávy o tom, jak je doručení balíčku ohroženo, a prosil ji, aby jeho bezpečnost pojistila nejrůznějšími poplatky, které se v součtu vyšplhaly na 180 000 korun,“ vylíčila Baláková.

Jak poznamenala, přesto měl v souvislosti s transportem jeho údajného jmění na ženu další finanční požadavky, kterým nemohla vyhovět, protože tyto peníze neměla. „V té chvíli na ni začal nepříjemně tlačit, aby si peníze půjčila v bance, což se jí nelíbilo a případ oznámila na policii. I v tomto případě se jedná o podvod,“ uvedla Baláková.

Rozvážka jídla seniorům. Ilustrační foto.
Neziskové organizace pomohou seniorům v Libereckém kraji s nákupy jídla a léků

Policisté proto doporučují, aby lidé žádné peníze nikam neposílali. „Pokud jsou vaše virtuální přátelství na sociálních sítích nebo online seznamkách zatěžována finančními požadavky, peníze nikomu za žádných okolností neposílejte a najděte si raději jiné přátele. Ušetříte si tím nejen velké osobní zklamání, ale také hodně peněz,“ zdůraznila policistka Baláková.

Případ z Českolipska není v tuzemsku ojedinělý. Na devět let do vězení poslal už dříve soud ženu z Brněnska, která údajnému americkému vojákovi ve výslužbě poslala dokonce 110 milionů korun. Většinu peněz vyvedla z firmy, kde pracovala jako účetní. „Říkal, že mě miluje, sliboval mi spokojený a zabezpečený život,“ řekla u soudu Dana N. o příteli, kterého nikdy neviděla. Potkali se na internetové seznamce.