Samozvaný český účetní rada Josef Šofr (28 let) původem z Jablonného v Podještědí čelí řadě obžalob. Za trestné činy poškozování cizích práv, podvody, zpronevěru a krácení daně hrozí Šofrovi 5 až 12 let za mřížemi.
Z obžalob je patrné, že v minulosti založil občanská sdružení, která se navenek tváří jako solidní vzdělávací společnosti účetních. Tato sdružení pak od roku 2003 sám vedl a pořádal rekvalifikační kurzy. Ukončením kurzů získali jejich absolventi falešné certifikáty diplomovaných účetních, o kterých Josef Šofr tvrdil, že jsou mezinárodně uznávané.
K falšování diplomů využíval Šofr registračních čísel a znaků Akademie J.A Komenského v České Lípě, kde v minulosti působil. Přisvojil si tam také registrační údaje, kterými pak opatřoval jím vydávané diplomy a certifikáty.
Tyto diplomy jsou ve skutečnosti úplně k ničemu. Jen na Českolipsku tak podvedl desítky lidí a připravil je celkem o částku převyšující 400 tis. korun.
„Kvalita vzdělávacího kurzu byla opravdu vysoká. Během výuky jsem získala vědomosti, které jsem od kurzu očekávala a které mi nyní pomáhají v mé praxi účetní,“ sdělila účastnice jednoho z kurzů Galina Černá z České Lípy.
Kvalita výuky ovšem nemění nic na tom, že certifikáty účastníků nemají deklarovanou hodnotu.
Když mu Česká Lípa začala být malá, odstěhoval se Šofr do Prahy a své společnosti s honosnými názvy Institut pro certifikaci účetních poradců, Komora účetních poradců a interních auditorů a poslední založenou Českou účetní radu využíval k dalším podvodům. Sám sebe povýšil neoprávněně do titulu magistra a dosadil se do vedoucích funkcí svých společností. Honosí se funkcemi ředitel institutu, prezident komory a také český účetní rada. Tituly, funkcemi, svou výřečností a vzhledem staršího solidního muže (je mu pouhých 28 let) pak mate lidi i velké firmy. Na faktury „nakupuje“ věci, které nehodlá nikdy zaplatit. Není žádný troškař a takto už odebral od mnoha firem počítače a nábytek v hodnotě téměř 10 mil. korun. „Od nás takto Josef Šofr podvodně vylákal počítače v hodnotě 215 tis. korun,“ řekl prodejce výpočetní techniky Martin Beněk z Ostravy. „Před jeho jednáním varujeme lidi na svých internetových stránkách. Sbíráme o jeho činnosti další informace a pokud vím, tak teď působí na Slovensku, kde také podvádí ve velkém,“ dodal Martin Beněk.
Falšoval nejen diplomy a certifikáty, ale i vlastní účetní doklady. Zfalšované složenky a bankovní výpisy používal ve svém účetnictví a snižoval jimi svůj zisk a hlavně daně. Mimo to dluží také desetitisíce korun za nájemné a neplatil ani svým zaměstnancům. V minulosti působil jako ekonom v Justiční akademii ve Stráži pod Ralskem, kde také zpronevěřil statisíce.
Za všechny tyto skutky je na Šofra podáno hned několik obžalob. V České Lípě, Liberci, v Praze i na Moravě. Začátkem července mělo v Liberci proběhnout hlavní líčení, ale Šofr se předem omluvil pro nemoc.
„Při výsleších se všechny své skutky snaží obviněný Josef Šofr vysvětlovat ve svůj prospěch, avšak z jednání, za které je trestně stíhán, je poškozenými spolehlivě usvědčován,“ sdělila Deníku Romana Strnadová, státní zástupkyně z Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem , pobočka v Liberci. „V minulosti jsem navrhla umístit obviněného do vyšetřovací vazby, kde také strávil necelý půlrok a pak byl propuštěn na kauci. Kauce byla v řádech statisíců,“ dodala Romana Strnadová.
V současné době je obžalovaný Josef Šofr na svobodě a vzhledem k tomu, že ještě nebyl pravomocně odsouzen, je třeba na něj pohlížet jako na nevinného, a tudíž se může dál věnovat aktivitám, ze kterých je obžalován.