Jako v pohádce, kde po krušné zápletce všechno dobře dopadne. Takovým vývojem prochází nezaměstnanost, respektive podíl nezaměstnaných osob na Českolipsku.

Podle aktuálních údajů, které včera zveřejnily úřady práce, je Českolipsko pracovním lídrem Libereckého kraje. Vévodí v kraji v nabídce volných míst a podíl nezaměstnaných tady za červenec klesl na 5,8 procent, a je tak nejnižší ze všech čtyř okresů kraje.

„Něco takového za dobu svého působení na úřadu práce nepamatuji. Minimálně od roku 2008, kdy začaly problematické roky na Českolipsku, je to určitě poprvé," řekla včera Marcela Ottová, ředitelka Úřadu práce v České Lípě.

Přitom dlouhých osm let, od listopadu roku 2006 až do loňského června, bylo Českolipsko krajským outsiderem v nezaměstnanosti. Trvale nejhorším regionem.

Jenže neustálé zlepšování situace na trhu práce přineslo výrazný skok. Už vloni v červnu okres přeskočil ve statistikách Liberecko a letos na jaře se navíc procentuální podíl nezaměstnaných na Českolipsku poprvé po mnoha letech propadl také pod průměrný podíl nezaměstnaných v celé republice a dnes je dokonce už o pět desetin procenta lepší.

Ještě v roce 2009 přitom okres Česká Lípa figuroval v TOP 10 okresů s nejvyšší nezaměstnaností v celé republice, jen v těsném závěsu za Ostravskem a Mosteckem.

Pohlazením pro duše českolipských patriotů musí být také sledování meziročních rozdílů: nezaměstnaných je na Českolipsku o 1590 méně než ve stejnou dobu před rokem (nyní 4322, vloni 5 912), nezaměstnaných absolventů je 138 (oproti loňským 186), zdravotně postižených bez práce je 671 (oproti loňským 782). V červenci se na českolipském úřadu práce nově zaregistrovalo 528 lidí, přitom třeba ještě v lednu 2014 se jich za měsíc přihlásil takřka dvojnásobek, 1009 lidí.

„Nabídka pro nezaměstnané je nyní tak veliká, že pokud se v září chystají někteří mladí lidé vstoupit do naší evidence, tak pro každého práci máme. I když třeba ne v jejich oboru," řekla také k příznivé situaci na Českolipsku Marcela Ottová.

Kombinace faktorů

Podle ní je pozitivní vývoj výsledkem kombinace mnoha faktorů, přičemž rozhodující může být to, jak dobře si vedou firmy v regionu. „A nejen ony, protože s poptávkou se na nás obracejí i firmy ze sousedních regionů," upřesnila ředitelka českolipského ÚP. Velký vliv mají podle ní také finance vynaložené na aktivní politiku zaměstnanosti. „My už nyní za letošní rok máme rekordní počet podpořených pracovních míst, a to jsme jen krátce za polovinou roku. Ta čísla ještě porostou."

Podle Marcely Ottové má vliv na dobrou situaci také intenzivní kontakt se zaměstnavateli. „S celou řadou z nich monitorujeme situaci v každotýdenních detailních reportech, děláme náborové akce přímo na úřadu práce nebo firmám pro náborové akce tipujeme naše klienty, nebo je firmy oslovují přímo tady za účasti našich pracovníků," popsala Ottová.

Nabídka volných pracovních míst je nyní tak pestrá, že úřad práce rovněž vyvíjí tlak na klienty. „Pokles počtu klientů je evidentní, a na práci s nimi je tak více času. Je možné více zařazovat individuální poradenství, které například u mladých lidí probíhá od jejich zaregistrování velmi intenzivně. A daří se to, klienti, kteří nyní do evidence přicházejí, z ní zase velmi rychle odcházejí," doplnila Marcela Ottová.

Nejlepší na současné výborné situaci na Českolipsku je patrně to, že má dobré výhledy do budoucnosti. V České Lípě chce brzy rozjet výrobu další významný hráč na trhu z okolí autoprůmyslu, česká pobočka čínské firmy Ningbo Jifeng.

A už jen týdny dělí Českou Lípu od zahájení výroby české pobočky německé firmy JH Automotive. „Je to příklad firmy, se kterou jsme v každotýdenním kontaktu. Dělali jsme pro ně předvýběr pracovníků na konkrétní poptávané pozice, byli jsme se na místě podívat a průběžně od nich dostáváme aktuální informace. Je to příklad toho, že sem přicházejí úplně noví zaměstnavatelé, kteří vytvářejí desítky nových pracovních míst," uzavřela Marcela Ottová.

Českolipsko je nyní nejen krajským pracovním lídrem, ale v červenci bylo jediným okresem v kraji, kde nezaměstnanost oproti předchozímu měsíci poklesla. Průměrně v kraji stoupla v červenci o desetinu procentního bodu na 6,5 procenta (o sedm desetin procenta vyšší než na Českolipsku). Nejvíc volných míst nabízí na Českolipsku Johnson Controls, desítky lidí hledají ale i další dodavatelé součástí pro automobilový průmysl. Volná místa nabízejí i bezpečnostní agentury, poptávka je také po zdravotních sestrách.

Číňané chtějí v bývalé prádelně v Lípě brzy rozjet výrobu hlavových opěrek do aut

Do průmyslové zóny v České Lípě míří významný hráč, napojený na automobilový průmysl. Čínská firma Ningbo Jifeng chce v Lípě ještě letos prostřednictvím své české pobočky otevřít svoji první továrnu ve východní Evropě. Zaměří se na výrobu a montáž hlavových a loketních opěrek do automobilů.

Továrnu nebudou Číňané, potažmo jejich česká pobočka, stavět na zelené louce, pronajali si totiž rekonstruovanou průmyslovou halu v areálu někdejších prádelen v Dubici. Hala naposledy sloužila coby sklad farmaceutické firmy.

Majitelem areálu je českolipský podnikatel a komunální politik Vladimír Vladimirov. Jednotlivé části areálu pronajímá různým firmám a sám tu provozuje ubytovnu. Vyplývá to z textu záměru, který česká pobočka čínské společnosti odeslala úřadům k posouzení.

„S firmou Jifeng jsme v kontaktu čtvrt roku. Prostory, kde má výroba probíhat, jsme navštívili, rozjezd výroby považuji za jistý," uvedla pro Deník Marcela Ottová, ředitelka Úřadu práce v České Lípě.

Firma chce v první fázi zaměstnat šedesát lidí. Start výroby plánuje v prvním čtvrtletí příštího roku, ale zaměstnance by v areálu v Dubici měla mít patrně už v průběhu letošního podzimu.

Že si vybrala právě Českou Lípu, nemusí být náhoda. Jednatelem Jifengu v Česku je totiž manažer Christoph Seidel, který už dříve vedl českolipského výrobce autodílů Nectec Automotive.

Jifeng obsadí v Dubici třípodlažní budovu. V prvním patře má být zpracování plastů, v druhém sociální zázemí a ve třetím plánuje montážní činnost.