Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pokud selže výchova, přijde trest

Českolipsko - I mladistvé může soud potrestat, že jim nařídí domácí vězení

27.8.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Bezmála osmdesátiletou stařenku okradl velmi arogantním a nevybíravým způsobem chlapec ve věku mezi třinácti a patnácti lety. Přijel na koloběžce před hypermarket na sídliště Lada v České Lípě a vytrhl důchodkyni z ruky nákupní tašku.

Ani se nenamáhal, aby vzal rychle nohy na ramena, ale klidně začal tašku před nebohou seniorkou prohledávat. Jakmile našel to, co hledal, peněženku, odjel na koloběžce zase pryč. Chlapcova lupičská drzost ženu natolik vyvedla z míry, že se nezmohla ani na odpor.

Právě děti a mladiství do osmnácti let se nejvíce, podle policejních statistik, dopouští majetkové a násilné trestné činnosti na Českolipsku. Největší podíl mají loupežná přepadení. Šokující údaje trochu mírní českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková: „Pozitivní je, že se kriminalita nezletilých oproti loňskému roku snížila.“

Řečí čísel se vloni od ledna do konce července dopustili děti a mladiství 67 majetkových trestných činů z celkových 345, které se policistům podařilo objasnit. „Letos jsme za stejné období zaznamenali vzhledem k obdobnému počtu objasněných deliktů skoro padesáti procentní pokles,“ upřesnila Ivana Baláková.

Za děti zodpovídají rodiče

„Proč na hřbitově musí lidé ničit náhrobky nebo jiné části hrobů, to nechápu. Tohle místo je přece o pietě,“ posteskla si Marie Součková, které někdo pravidelně rozbijí vázy na květiny na českolipském hřbitově.

Oproti krádežím, které mají sestupnou tendenci, naopak roste počet případů poškozování cizí věci, kam spadá například vandalismus. Během sledovaného období roku 2009 nebyl ani jeden případ, kdy se tohoto činu dopustil mladistvý. Letos už jsou takřka ze stejného počtu objasněných případů dva, kdy si mladíci ponesou za své jednání následky.

„Děti do patnácti let nenesou žádnou trestní odpovědnost a případ se pouze zadokumentuje,“ doplnila policejní mluvčí. Při spáchání trestného činu u dětí od patnácti do osmnácti let se zohledňuje věk a přiměřeně upravuje možnost převýchovy a potrestání.

„Zákon o soudnictví ve věcech mládeže umožňuje výchovná i trestní opatření, ale samozřejmě záleží na spáchaném skutku,“ upřesnila Ivana Baláková.

Soud může v případě projednávání trestného činu, kterého se dopustil nezletilý, upustit od opatření trestního a namísto toho uložit výchovné. „Mezi taková patří mimo jiné dohled probačního úředníka, umístění do probačního ústavu nebo i zákaz vstupu na určitá místa,“ doplnila mluvčí.

V pravomoci soudu je i udělit napomenutí s výstrahou. Pokud při závažnějších trestných činech nepomohou výchovná opatření, nastupují ochranná, jako například soudem nařízená léčba, při drogových deliktech.

Mezi trestní opatření u mladistvých patří obecně prospěšné práce, peněžitá opatření nebo i nařízené domácí vězení. „Není výjimkou, když dojde na odnětí svobody s podmínečným odkladem. V krajním případě může udělit soud i odnětí svobody nepodmíněně,“ varovala Ivana Baláková.

Rodiče musí s dětmi mluvit

Kdo si hraje, nezlobí. To platí v případech trestných činů mládeže více, než kde jinde. Jak říká Ivana Baláková, rodiče by měli mít o svých dětech přehled. Je především v jejich zájmu, aby se děti rozvíjely, a tak je mohou zaměstnat návštěvou zájmových kroužků.

Podle psychologických studií právě děti v období dospívání inklinují k tomu, aby se zařadily do nějaké skupiny. Pokud budou bezprizorní, pak je jen krůček k zařazení do party, jejíž členové páchají kriminální delikty.

Nejlepší prevencí je s dětmi mluvit o všem a pokud se dítě svěří s něčím, co se rodičům moc zamlouvat nebude, je důležité hned neztropit hysterickou scénu. „Důležité je vybudovat si s dětmi vzájemnou důvěru,“ doplňuje Ivana Baláková. V tom se shodne i s ředitelkou nadace Naše dítě Zuzanou Baudyšovou.

„Je hodně důležité mluvit s dětmi o tom, co všechno je může během pobytu venku potkat,“ apeluje na rodiče Zuzana Baudyšová.

Autor: Tomáš Mařas

27.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení