Prestiž, prezentace nebo peníze. O to jde představitelům dvou obcí na Českolipsku Kravařům a Polevsku, které se letos přihlásily do soutěže Vesnice roku. Vyhrát můžou až milion korun, což třeba v Polevsku představuje asi třetinu rozpočtu na rok.

A s čím mohou o titul zabojovat? Nabídka je pestrá lyžařský areál a opravený kostel nebo největší roubené stavení v Čechách a úspěšný školní časopis.„Neděláme si ambice na žádnou z hlavních cen. Soutěž je ale forma dobré prezentace pro obec. A Kravaře se mají co ukázat," řekl starosta Kravař Vít Vomáčka. Oproti tomu starostka Polevska Martina Rašínová si zuby na jednu z hlavních cen brousí.

„Chtěli bychom vyhrát zelenou stuhu. Ta se dává obcím, které se systematicky starají o zeleň a vedou obyvatele k ochraně životního prostředí," podotkla Martina Rašínová.

Peněz dnes není nikdy dost

Smyslem Vesnice roku je dát malým obcím šanci ukázat, co všechno se jim během let podařilo. Důraz se klade také na místní tradice. Nejdříve se soutěží v jednotlivých krajích, každou obec zvlášť hodnotí komise. Čtrnáct vítězů krajských kol postupuje do celostátního klání. „Až do Kravař přijede komise, nebudeme pro ně dělat nějaké speciální přivítání. Chceme, aby viděli, jak to u nás běžně chodí," upřesnil Vít Vomáčka.

„My chceme poprosit místní obyvatele, aby si třeba posekali trávníky nebo si dali záležet na květinové výzdobě u domů," sdělila Martina Rašínová.

Bojuje se o čtyři hlavní ceny. Modrá stuha se dává za společenský život, bílá za činnost mládeže, zelená stuha za péči o zeleň a oranžová za spolupráci obce se zemědělci. Za stuhy získávají obce příslib dotace šesti set tisíc korun z programu rozvoje venkova ministerstva pro místní rozvoj. Za zlatou stuhu, tedy vítězství v kraji, náleží vítězi rovný milion.

„Pokud bychom vyhráli, osobně bych peníze použila na opravu požární nádrže. Možná bychom ale udělali anketu mezi lidmi," doplnila Martina Rašínová.

„V dnešní době není peněz nikdy dost. Mám určité typy, na co by se nám peníze hodily, říkat je ale nebudu," uzavřel Vít Vomáčka.

KRAVAŘE

Počet obyvatel: 834

Zajímavosti: Vísecká rychta - největší roubené stavení v Čechách. Škola - zdejší školní časopis získal cenu pro časopis roku. Barokní sloup se sochou Panny Marie na náměstí.

Úspěchy v soutěži: ocenění za mediální prezentaci, knihovnu, občanský život.

POLEVSKO

Počet obyvatel: 376

Zajímavosti: SKI Polevsko - parta dobrovolníků zadarmo udržuje běžecké tratě. Kostel Nejsvětější Trojice - obec ho postupně opravuje, zrekonstruovaná je i hrobka kousek od něj. Věhlasné jelení říjiště.

Úspěchy v soutěži: Skokan roku, cena za květinovou výzdobu