Vracet nebo pokutovat nikoho z šoférů nemuseli. Spíše vysvětlovali, jak je to po následující tři týdny s omezeným pohybem mezi okresy, některým řidičům poskytli i předtištěné formuláře s čestným prohlášením. Jeden z řidičů nákladního vozu aniž byl stavěn vjel na stanoviště hlídky a poprosil o radu a prověření svých „papírů“, zda je má v pořádku.

„Naprostá většina posádek je místních, z SPZ se to už poznat nedá. Lidé jeli nejčastěji na nákupy, do práce, pro léky nebo k lékaři, jedna seniorka také na očkování proti covidu,“ komentoval policista. Z jiného okresu byla i mladá žena, která prokazatelně vysvětlila, že jede za nemohoucí maminkou, žijící u Jablonného v Podještědí, aby se tam o ni postarala a zařídila nákup. Řidiči dodávek ukazovali hlídce své dokumenty k nákladu nebo dokonce zboží vyndali fyzicky.

Někteří zastavení řidiči se trochu naivně ptají strážců zákona, zda si mají nasadit roušku. Valná většina ale má dýchací cesty chráněné, když na pokyn zabrzdili, případně si respirátor okamžitě nasadili.

Policisté kontrolují cestující v Libereckém kraji.
Tvrdý lockdown. Hranice okresů v Libereckém kraji obsadily policejní hlídky

Bonusem pro oba policisty bylo příjemné slunečné počasí, které panovalo poblíž Panské skály, kde trávili několik hodin služby. Na většině míst okresu totiž v úterý ležela studená mlha.

Policisté na Práchni byli součástí týmu téměř 200 policistů v Libereckém kraji, kde na zhruba 150 stanovištích odváděli svoji práci. Podle krajské policejní mluvčí Vladimíry Šrýtrové se navíc několik desítek mobilních hlídek věnuje kontrolám na autobusových, vlakových nádražích či kontrolám tramvají a také obchodních center. „Umístění stanovišť se průběžně mění. Na méně frekventovaných silnicích se policisté budou objevovat nahodile a podle vlastní místní znalosti,“ uvedla Šrýtrová. Jak doplnila, pokud jde o cestování mimo okres, kde občan bydlí, bude platit 11 výjimek. Při kontrole policisté vyžadují písemné potvrzení, že občan některou z nich splnil. Například k cestám do zaměstnání je zapotřebí potvrzení zaměstnavatele, pracovní smlouva nebo zaměstnanecký průkaz, k jiným cestám například čestné prohlášení či doklad s uvedením důvodu.

Při cestách mimo okres nebo katastr obce by se lidé měli prokazovat policistům například na papír předem napsaným čestným prohlášením, kam cestují. Napsat to mohou i na formulář dostupný na internetu.
Formulář pro opuštění okresu: Kde ho najdete a kam ho budete potřebovat

Společně s policisty od úterý slouží na některých stanovištích i příslušníci armády ČR a Celní správy ČR. Na Českolipsku v úterý policisté hlídkovali převážně na silnicích první třídy I/13, na I/38 a na I/9.

„Policisté doposud nezaznamenali žádné větší problémy, většina občanů se snaží dodržovat nařízená nová vládní opatření,“ potvrdila mluvčí Šrýtrová.