„Vzhledem k dlouhodobému vysokému podílu cyklistů na dopravních nehodách se policisté zaměřili nejen na povinnou výbavu kol, ale zjišťovali také, zda nejsou pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek," uvedla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Mezi osmou a jedenáctou hodinou večer policisté zastavili šestnáct cyklistů, mezi nimiž byl i jeden školák. Ten měl kolo vzorně vybavené všemi potřebnými světly a odrazkami. To samé se už nedá tvrdit o většině dospělých cyklistů. Dvanáct z patnácti nemělo povinnou výbavu kola v pořádku a mnozí z nich jeli ve tmě bez předního a zadního světla.

Trochu úsměvná byla výmluva jednoho muže, který se snažil přehodit svou zodpovědnost za nedostatečně osvícené kolo na prodejce. Ten mu prý řekl, že má jeho kolo vše, co je třeba. Policisté mu museli vysvětlit, že neplatí to, co řekne obchodník, ale to, co stanoví zákon.

Ani jeden z hříšníků si ale za zjištěné nedostatky nevykoledoval pokutu. Policisté pro tentokrát přestupky vyřešili domluvou a aby byli kolaři alespoň na cestě domů na silnici vidět, dostali od mužů zákona reflexní pásku.