Rekonstrukce starého, za desetiletí zchátralého domu vyšla včetně vybavení na téměř pět milionů korun. Proměnu kvitují jak policisté, tak lidé ze Cvikovska, kteří se původně – když se stanice před stavbou zavřela – trochu obávali, že o své obvodní oddělení přijdou.

„Posun rekonstrukcí je dalekosáhlý a jen k tomu dobrému. Sociální zařízení a šatna je pro nás policisty tady to nejlepší. Je o tisíc procent lepší než v minulosti,“ ocenila vedoucí cvikovského oddělení Irena Maixnerová. Jak zmínila, řada věcí je zcela nová. „Dříve tady nebyla třeba žádná čekárna pro veřejnost. Teď jsou tady odděleni zadržení od poškozených. I pro pachatele jsme získali jednu toaletu,“ upřesnila. Zásluhou velké rekonstrukce služebny policisté ve Cvikově získali důstojné pracovní prostředí, ve kterém vykonávají službu 24 hodin denně.

K hlavní novince náleží bezbariérový vstup pro veřejnost, s žádostí o pomoc se tak nyní na policisty mohou osobně obracet i tělesně postižení. Služebna má nové toalety i sprchy, prostorné skříně pro oděvy a vybavení každého policisty. Nechybí vyšetřovací místnost i ta pro zadržené osoby, čekárna, kuchyňka, kanceláře s přepážkovými pulty. Všude nový nábytek. Interiéry občas doplňuje i některý „historický“ kus jako těžký trezor nebo se jim občas hodí klasický psací stroj. Strážci zákona si je oblíbili pro jejich funkčnost. Rekonstrukce zahrnovala i výměnu oken, rozvodů elektřiny, výměnu podlah či vytápění. Zajištěné pachatele vodí policisté už samostatným vchodem. Ti také uvítali oddělený prostor pro odkládání a sušení vlhkých uniforem a bot, neprůstřelných vest a podobných součástí výstroje.

V zanedbané budově, která patří Policii ČR, působili muži zákona dlouhá desetiletí. „Objekt byl v katastrofálním stavu. Co já pamatuji, tak tam policisté sídlili vždy. Za léta tam nikdo nedal snad ani korunu,“ zavzpomínal starosta města Jaroslav Švehla. Jeho slova potvrdila vedoucí Maixnerová: „Před rekonstrukcí se tady mohly natáčet díly do televizního seriálu o majoru Zemanovi.“

Služebna byla ve Stráži

„Kolegové tady fungovali v neutěšených podmínkách. Věřím, že snaha o zlepšení pracovního prostředí je potěšila, bude se jim tu pracovat dobře a stejně tak proměnu ocení i zdejší občané,“ prohlásil krajský policejní ředitel Vladislav Husák.

Cvikovští policisté v době přestavby od května loňského roku sloužili z oddělení ve Stráži pod Ralskem. Jejich hlídka byla k zastižení na několika telefonech. Podle starosty Švehly byla přes dobrou spolupráci státních policistů a jejich strážníků občas problém vzdálenost, která Cvikov od Stráže pod Ralskem dělí. Hlídky měly na starosti členité území od Stráže přes Jablonné v Podještědí, Krompach po Cvikov. „Bylo to náročné období, ale nějak jsme se s tím poprali, nejhorší byly ty přejezdy Stráž – Cvikov. V řadě věcí nám vyšla vstříc zdejší městská policie,“ zmínila Maixnerová, která je policistkou od roku 1994. Podle ní bylo zázemí ve Stráži jedinou reálnou variantou, oddělení v Jablonném nebo v Boru vhodná nebyla. „V Jablonném jsou prostory maličké a v Boru zase slouží více policistů, vejdou se sotva sami,“ vysvětlila.

Kolaudaci a představení veřejnosti o několik měsíců oddálila koronavirová krize. „Policejní oddělení nemůže kolaudovat běžný stavební úřad, má svůj speciální v Praze, ale kvůli covidu sem nemohli,“ konstatoval starosta města.

Na rozdíl od některých občanů se ale zrušení oddělení neobával. „Byl jsem s vedením policie v kontaktu a ujišťovali mě, že zdejší oddělení nezruší. Vždyť jde o rozsáhlý obvod, až na Krompach, to nejde opustit,“ řekl Švehla.

Stavební práce začaly v květnu 2019. Provedla je společnost IVAK z Jablonce nad Nisou.