Hlídají ulice, nosí uniformy, zbraně, zajišťují pořádek. Jsou tady pro lidi, chrání je statut veřejného činitele. Strážníci Městské policie se na ulicích potkávají se svými kolegy z Policie ČR. Mají stejné cíle, ale jejich možnosti a pravomoci jsou rozdílné.
O to více je podstatou úspěšné a kvalitní práce vzájemná spolupráce. Ta podle obou složek funguje.
„Co se týká spolupráce s Policií ČR, je bezproblémová, spolupracují s nimi často, například při fotbale, rvačkách, dopravních akcí, vzájemně si pomůžou když je potřeba,“ řekla za městské strážníky mluvčí jablonecké radnice Veronika Krausová.
Doklady ano, výslechy ne
„Strážníci Městské policie mohou kontrolovat doklady, měřit rychlost, hlídat ulice,“ řekla mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová. Jejich pravomoce, podle jejího vyjádření, končí u řešení trestných činů. Například nemohou podezřelou osobu vyslýchat. Tady je podle Knopové nutná spolupráce obou složek.
Městští strážníci k závažnějším případům volají státní policii. Strážníci si ale stěžují na jeden nedostatek, který zbytečně zaměstnává obě složky. „Nemohou nikoho převážet v autě,“ řekla Krausová. Jako příklad uvedla opilce. „Podle zákona ho nemohou strážníci naložit a odvézt,“ dodala.
Nejčastěji spolupracují obě složky při zajišťování sportovních a kulturních akcích. „V Liberci se hraje fotbal a hokej. Na těchto akcích je spolupráce nutná,“ potvrdila mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.
Pracovníci bezpečnostních agentur se na ulici svým zevnějškem neliší od policistů, také mají uniformy a často i zbraně. Na ulicích mohou vzbudit respekt, ale to je vše. „Mají stejná práva jako kterýkoliv občan,“ řekl jednatel bezpečnostní agentury Vojtěch Balvín. V objektu který střeží, se jejich možnosti značně rozšiřují. Kontrolují zaměstnance, vozidla a tašky. Sporné to je při kontrole dokladů na vrátnici. Lidé jim doklad mohou, ale nemusí předložit.