„Nechte tátu být," prosil policisty teprve sedmnáctiletý mladík, zatímco sledoval, jak jeho otec leží poraněný a spoutaný na zemi plné kamenů. Sám potom dostal přímo do obličeje dávku slzného spreje, která mu ochromila zrak na několik dalších desítek minut.

Otřesný zážitek mají za sebou sběrači technického konopí, proti nimž na poli u Bukovan v úterý dopoledne ostře zasáhla policie.

„Seděli jsme u pole a svačili, když jsme viděli přijíždět policejní auta. Policisté vyskákali ven a bez rozmyšlení, aniž by si cokoliv nechali vysvětlit, vytáhli obušky a pepřové spreje," vylíčil Deníku jeden z brigádníků, kterého policisté násilím zpacifikovali tak, že utrpěl odřeniny na hlavě a má podlitinu v blízkosti oka. „To mám z toho, jak mě drželi na zemi a hlavou bouchali o kameny," doplnil sběrač.

Podle informací českolipské policejní mluvčí Ivany Balákové na poli u Bukovan policisté kontrolovali okolnosti sklizně konopí a donucovací prostředky použili proto, že s nimi někteří sběrači nespolupracovali.

„Jeden z mužů opakovaně neuposlechl výzvy policistů a při následném pokusu policistů o jeho zajištění kladl aktivní odpor, použili proti němu donucovací prostředky. Výzev policistů neuposlechl ani jeho blízký příbuzný, který tento probíhající zákrok hrubě narušoval. Proto policisté použili donucovacího prostředku i proti němu," uvedla policejní mluvčí.

Sběrači technického konopí pracovali na poli pro firmu Mabeko se sídlem v Rousínově u Cvikova, která přírodní materiál využívá ve stavebnictví. Její majitel, podnikatel Jan Bešík, zásadně odmítá, že by jeho lidé policii kladli jakýkoliv odpor.

„Rozhodně očekávám osobní omluvu policie. Pomohlo by to nejen mladému klukovi, ale i rodinám pracujících. Došlo tady k narušení důvěry v něco, co všichni platíme a čemu my věříme," řekl Deníku majitel firmy rozhořčený jednáním policie, která se podle něj zachovala vzhledem k situaci zcela neadekvátně.

Jeho slova potvrdil Radek Honzátko, kterým brigádníkům z pole přispěchal na pomoc a snažil se policii mírnit. Honzátko je majitelův kolega, který na poli pomáhal se sběrem. „Než jsem stačil přiběhnout, dva kluci už leželi na zemi, policisté je zpacifikovali, dali jim ruce za záda, želízka. Prosil jsem je, že není třeba žádného násilí, jeden z policistů mě potom odbyl se slovy, že si umí zjednat pořádek sám," popsal vlastní zážitek Honzátko.

S mladíkem se podle jeho slov policisté nijak nepárali. „Tak toho zpacifikovali doslova brutálním způsobem, viděl jsem ho plakat, válet se po zemi, vypadal opravdu strašně," vylíčil Honzátko.

Policejní zákrok spojený s násilím údajně ukončil až příjezd majitele firmy, který na pole přivezl patřičné dokumenty ke konopí. „Stačil ale pouhý jeden telefonát na celní správu," poukázal Bešík se slovy, že policisté dokumentu nakonec ani nevěnovali pozornost.

Dva muži, konkrétně otec se synem, které policie na místě zadržela, skončili na obvodním oddělení v Novém Boru. Údajně kvůli ověření totožnosti. „Propuštění byli zhruba po dvaceti minutách. Oba muži se neuposlechnutím výzvy policistů dopustili přestupku proti veřejnému pořádku, který s nimi bude projednán ve správním řízení," doplnila mluvčí českolipské upřesnila Baláková.

Jak dále vyplývá z jejího vyjádření, předmětem šetření bude ale i chování zasahujících policistů. „Průběhem zákroku se ještě budeme zabývat v rámci našich vnitřních kontrolních mechanismů," uzavřela Baláková.

Technické konopí na poli u Bukovan roste už druhým rokem. Majitel firmy doposud s policií žádné problémy neměl. „Učíme lidi tradičním řemeslům, snažíme se zapojovat sociálně slabší do práce, a to bez podpory státu nebo dotací. Ať nepracují u policie, když si nedokážou odpustit agresi," vzkázal majitel firmy.