V rámci 13. kola celorepublikového projektu Zebra se za tebe nerozhlédne policisté včera debatovali s dětmi a rozdávali drobné dárečky před školou na Slovance a dnes se přemístili na sídliště Sever.

Běžné realitě si děti školou povinné během prázdnin velmi rychle odvyknou a při návratu do lavic a všedního života mohou nastat nepříjemné situace. Proto policisté dvakrát do roka především dětem připomínají základy bezpečného pohybu na silnicích se zaměřením na odbourávání stále přetrvávajících mýtů o absolutní přednosti chodců na přechodech.

„Za správné přecházení děti dostávají drobné dárky v podobě reflexní pásky či přívěsku nebo omalovánek," říká mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Celý tento týden také pokračuje dopravně bezpečnostní akce, která byla o víkendu spojena s koncem prázdnin a návraty z dovolených, chat a chalup. Policisté se zaměřují zejména na povolenou rychlost, telefonování za volantem, bezpečnostní pásy a technický stav vozidla.

Samozřejmě se začátkem školního roku i vybízejí řidiče k obezřetnosti. „Jako řidiči motorových vozidel bychom měli brát v úvahu dětskou spontánnost a nepředvídatelnost jejich jednání a chování," připomíná se začátkem školního roku pravdu, která platí trvale, Renata Šanderová z policejního prezidia.

„Děti jako účastníci silničního provozu mají menší schopnost odhadovat vzdálenost a rychlost jedoucích vozidel, rovněž tak menší způsobilost předvídat nebezpečné situace," zdůrazňuje.