Každého, kdo vyrazil odpoledne ve středu 13. července na cyklostezku Varhany, podrobili policisté dechové zkoušce na alkohol v rámci akce „Řídím, piju nealko". Za celé odpoledne se jim nepodařilo ulovit nikoho, kdo by testem neprošel. Ve většině případů ale policista usoudil, že jízdní kolo není způsobilé k jízdě. A to včetně bicyklu autora tohoto článku.

„Akci pořádáme společně se Sdružením pivovarů a sladoven, zapojil se i Besip a město Česká Lípa. Reagujeme tím na neustále se zvyšující nehodovost cyklistů a také na fakt, že nemalý počet cyklistů, kteří měli nehodu, byl pod vlivem alkoholu," říká policejní mluvčí Ivana Baláková s tím, že chtějí poukázat, že existuje alternativa k alkoholu ve formě nealkoholického piva.

Za čistou hlavu pivo

Všem zastaveným, kteří nic nenadýchali, předali organizátoři za odměnu lahev nealkoholického piva, jednorázový alkohol tester a reflexní pásku. Ne každý byl ovšem kontrolou nadšený a mnozí se to nebáli dát najevo. „Jeden pán stál po celou dobu kontroly na místě a koukal mlčky do nebe," popsala tichý vzdor jednoho z kontrolovaných policejní mluvčí Ivana Baláková s tím, že se na podobných akcích setkávají i s horšími reakcemi.

Jinak se akce lidem většinou líbila, byť si většinou vyslechli výtky ke stavu kola. Často chyběly jen odrazky a policisté řešili přestupek domluvou. To byl i případ autora článku a také sympatické maminky s dítětem v sedačce. „To kolo je manželovo," opáčila po upozornění na chybějící povinnou výbavu.

Policisté vyvrátili i častý mýtus, že alkohol na kole může znamenat ztrátu řidičského průkazu.

„Všechny přestupky předáváme do správního řízení obcím, cyklistům sice nehrozí body ani ztráta řidičského průkazu, ale nemine je pokuta ve výši od dvou a půl do padesáti tisíc korun," dodává Ivana Baláková.

Na vlastní šlapkyNa rozdíl od ostatních kontrolovaných cyklistů jsem dobře věděl, do čeho jedu. Na třetím kilometru směrem z České Lípy jsem konečně uviděl očekávaný uvítací výbor složený z dopravních policistů, zástupců Sdružení pivovarů a sladoven, Besipu, městské policie a města Česká Lípa.

Tolik lidí jsem nečekal. „Mohl byste se prosím na chvíli zastavit? Probíhá bezpečnostní akce," požádal mne jeden z policistů. Já jsem samozřejmě jeho výzvy uposlechl. Dostal jsem dýchnout a přístroj ukázal nuly. „Užíváte vozidlo, které je technicky nezpůsobilé, lze vám na místě uložit blokovou pokutu ve výši až dva tisíce korun," zchladil ihned poté mou radost další policista po shlédnutí kola, na kterém jsem dorazil.

Chyběla mi bílá odrazka vpředu a červená vzadu, policista však vyřešil věc protentokrát domluvou. Pivo a tester na alkohol jsem dostal. Reflexní pásku mi na paži, stejně jako ostatním, přiložila starostka České Lípy Romana Žatecká. Vyzkoušel jsem si i „opilé brýle", simulující vidění s alkoholem v krvi. Na vlastní oči mi to přišlo přehnaně silné a svojí pochybnost jsem s pracovníkem Besipu sdílel.


„Když pijete, nebo požíváte nějaké léky, tak nevnímáte tu změnu, ta přichází postupně. Tady u těch brýlí je změna náhlá," vysvětlil krajský koordinátor Miroslav Klásek. Samotné nealko pivo, které jsem obdržel mělo bohužel pokojovou teplotu. To v parném odpoledni znamenalo, že k osvěžení zrovna dvakrát nepřispělo. Zde vidím pro organizátory prostor ke zlepšení do budoucna.