To se včera v Liberci dozvěděli policejní preventisté, kriminalisté a policisté z obvodních oddělení z celého Libereckého kraje. Na semináři získali také informace o všech nástrojích, kterými lze tuto trestnou činnost šířit.

„Podle průzkumu, který si realizátoři projektu zpracovali, se 46,8 procent dětí stalo obětí kyberšikany a 27,8 procent jich bylo přímo původcem některé z forem kyberšikany,“ prozradila tisková mluvčí krajských policistů Vlasta Suchánková.

Z průzkumu vzešla podle Suchánkové i velmi alarmující zpráva, že s problémem se svým rodičům nesvěří ani třetina dětí. „Další zajímavou informací bylo i to, že zhruba každý pátý člověk se na internetu vydává za někoho jiného,“ doplnila. Podobnými případy, které mají spojení s informačními a komunikačními technologiemi, se zabývají i liberečtí kriminalisté. Sociální sítě v nich hrají roli jakýchsi spouštěcích mechanismů.

Obecně jde o případy, kdy se neznámý pachatel spojí prostřednictvím sociálních sítí s mladými dívkami pod záminkou seznámení. Od nich pak většinou získává další kontakty. Většinou je cílem pachatele osobní setkání, které končí buď pohlavním zneužitím nebo znásilněním dívky.

„O svém selhání se pak dívky bojí doma ze strachu, ale i ze studu, mluvit. Na policii se tyto případy dostávají třeba prostřednictvím kamarádů, kterým se dívky svěří, a to mnohdy až za dlouhé časové období,“ doplnila Vlasta Suchánková.