Na to, zda lidé dodržují aktuálně platná vládní nařízení, dohlížejí v Libereckém kraji i policisté. Nechceme hned každému dávat pokuty, ale lidé by si měli uvědomit vážnost situace, vzkazují.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

„Od 12. března evidujeme jedenáct přestupků podle zákona o ochraně veřejného zdraví a podle krizového zákona,“ informovala policejní mluvčí Vladimíra Šrýtrová.

Jednalo se podle ní především o nerespektování karantény či nenošení ochranných pomůcek. Správním orgánem, který v tomto případě bude přestupky řešit, je hygienická stanice. Nejvyšší možné sankce se mohou pohybovat v řádech milionů.

Lidé podle Šrýtrové porušování nařízení policistům sami hlásí, jen za čtvrtek 19. března přijali na tísňové lince zhruba třicet takových oznámení. „Převážně se jednalo o upozornění občanů na nenošení roušek, shlukování se osob na veřejných prostranstvích či nedodržování karantény,“ vyjmenovala mluvčí.

Nejspíše nevědomky se ve čtvrtek přestupku dopustili tři mladiství, kteří se vydali na procházku k řece v Černousích na Frýdlantsku. „Aniž by si to uvědomili, přešli státní hranici s polskou stranou,“ popsala Šrýtrová. Trojice turistů po polském území ušla asi sto metrů, aby se podívala na spadlý kmen stromu. Jenže je spatřili policisté.

„Mladíci se domnívali, že se státní hranice nachází až na konci louky. Policisté zjistili, že se nejednalo o úmyslné jednání a jejich jednání nyní šetří jako přestupek podle zákona o ochraně státních hranic,“ dodala Šrýtrová.

 #interaktivni-infografika|7b97f5fa-3988-450d-8387-dc19fb57d066#

Policisté se zaměřují také na kontrolu ubytovacích zařízení, ve čtvrtek jich v kraji zkontrolovali téměř čtyři stovky. „Zatím nezjistili žádné závažnější porušení. V objektech se žádní ubytovaní či rekreanti nenacházeli,“ uvedla Šrýtrová.

Policisté se ovšem v posledních dnech nevěnovali pouze kontrolám, ale zapojili se také do distribuce potravin pro řidiče kamionů, kteří uvázli v koloně před hraničním přechodem v Harrachově. Řada odstavených aut dosahovala chvílemi až do Desné.

O pomoc muže zákona podle policejního mluvčího Vojtěcha Robovského požádalo polské velvyslanectví. Na hraniční přechod Poláci ve čtvrtek dovezli deset tun jídla a pití. „Policisté začali předávat unaveným řidičům kamionových kolosů na obou stranách hranice nejen minerální vody, energetické drinky, ale také drobné občerstvení v podobě sladkých muffinů,“ popsal Robovský s tím, že unavení řidiči reagovali na nečekanou zásilku pozitivně.

„Firma, která poskytla své zásoby, myslela i na samotné policisty, vojáky a pracovníky celní správy, kteří vykonávají náročnou službu na hraničních přechodech,“ dodal Robovský. Na Liberecku je kromě Harrachova otevřený už jen hraniční přechod s Německem v Petrovicích, a to pouze pro pendlery. Využívají ho desítky řidičů denně. Ty, kteří pendlery nejsou, policisté obrací zpátky.

Čekají se chalupáři

O víkendu se dá v kraji očekávat vyšší přítomnost lidí z jiných regionů, kteří sem přijedou na své chaty. Předseda ústředního krizového štábu Roman Prymula chalupáře vyzval, aby vyjížděli jen, pokud je to opravdu nutné.

„Nemáme striktní zákaz, ale chtěl bych apelovat na občany, pokud už se rozhodnout odjet na víkend, aby dodržovali elementární pravidla, aby se nestýkali s místním obyvatelstvem, protože nechceme zavléct onemocnění tam, kde není. Měli by zůstat ve svých domech či chatách, nechodit do místních obchodů,“ řekl Prymula.

Liberecké hejtmanství už vyzvalo mimokrajské obyvatele, kteří zde tráví nařízenou karanténu, aby se přihlásili na zvláštní číslo 485 226 999 či mail krizovy.stab@kraj-lbc.cz. „Do čtvrtečního večera se ozvalo dvanáct rodin. Informace jsou pro nás důležité kvůli zásahu hasičů či záchranářů, kteří se mohou setkat s potenciálním zdrojem nákazy,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník