Policisté již znají jména nezletilých útočníků, kteří napadli osmnáctiletého mladíka a o tři roky mladší dívku u parku v Novém Boru minulý týden v pátek. Po podezřelých z druhého incidentu, při němž výrostci zkopali dvacetiletého muže, zatím pátrají. Napětí v Novém Boru neušlo ani Dělnické straně sociální spravedlnosti (DSSS).

Situace ve dvanáctitisícovém Novém Boru je napjatá po srpnovém útoku, kdy pětičlenná skupina Romů napadla mačetami hosty jednoho z místních barů. Brutálnímu útoku předcházel konflikt servírky, která po dvojici mladíků, jež chtěli hrát automaty, požadovala občanské průkazy. Výsledkem útoku byli tři vážně zranění hosté. Krvavý incident vyvolal shromáždění místních lidí a inicioval vznik petice za lepší bezpečnost ve městě. Situace se opět vyhrotila poté, co mladiství Romové napadli místní mládež.

Opilí nezletilci

„U páteční potyčky známe konkrétní jména podezřelých, ale zatím nepadlo žádné obvinění,“ řekla českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková. Ta doplnila pouze, že podezřelí jsou mladší osmnácti let a jejich útok se tak bude posuzovat podle zákona o soudnictví ve věcech mládeže.

„Šli jsme do kina, těšili jsme se. Sedli jsme si na lavičku a začala nás vulgárně urážet parta Romů. Byli opilí,“ popisovali napadení.

Mezi útočníky byla i jejich teprve třináctiletá silně podnapilá spolužačka. „Křičeli na nás, že si nezasloužíme žít, ať chcípneme a že to není poslední útok, co se tady stane. Šli jsme pryč, ale pod poštou napadli našeho kamaráda. Kopali do něj, i když ležel už na zemi. Máme o něj strach, je v nemocnici,“ rozrušeně vyprávěli. Mladík skončil v nemocnici se zlomeným nosem, otřesem mozku a četnými pohmožděninami.

I přes nízký věk hrozí některým z party výrostků trestní stíhání pro provinění výtržnictví. Soudy zpravidla v těchto případech udělují buď výchovná, ochranná, nebo trestní opatření. To znamená, že na viníky mimo jiné dohlíží probační a mediační služba, musí se účastnit jejich programů.

Může jim být však uložen zákaz nějaké činnosti nebo vstupu, ale soud může mladistvým nařídit i výkon obecně prospěšných prací.
K dalšímu napadení došlo v neděli nad ránem, kdy jiná parta Romů měla napadnout dvacetiletého muže. I ten skončil v péči lékařů českolipské nemocnice. Útočníky policisté zatím nedopadli. Podle Miroslava Tancoše, předsedy Romské hospodářské rady ČR, nebyli ale útočníci místní.

Zvažují domobranu

Vyhrocené situace v Novém Boru chce využít Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Její místopředseda Jiří Štěpánek prohlásil, že zvažují protestní mítink a pochod v ulicích města. A podle něj by chtěl jeho stranický nadřízený Tomáš Vandas vytvořit domobranu z řad novoborských dobrovolníků a sympatizantů strany.

„Ukazuje se, že slova o uklidnění situace, jak popisovalo stav v ulicích města vedení radnice v čele se starostou, jsou zcela mylná a na hony vzdálená realitě,“ vysvětlil Štěpánek pohnutky DSSS.

Zklidnit napjatou situaci mezi novoborskými teenagery se pokusil starosta Jaromír Dvořák při úterním kolečku po místních základních a středních školách. Během něj apeloval na žáky, aby na případné urážky nereagovali násilím. Rovněž jim dal telefonní číslo na mobilní telefon sloužící hlídky městských strážníků, aby je mohli v případě ohrožení kontaktovat.

Od úterý dohlíží nad pořádkem v ulicích osm těžkooděnců, kteří se do sklářského města přemístili ze Šluknovska. Zůstat ve městě by měli do konce roku. Místní státní policisty posílili jejich kolegové z České Lípy a krajští psovodi.

Starosta Dvořák rovněž vydal příkaz městským strážníkům, aby častěji procházeli městským parkem, kde je nejvíce problémů. Strážníci ale mají být častěji vidět i na dalších rizikových místech ve městě, jako je třeba zdejší nádraží či lokality na sídlišti Rumburských hrdinů. „Nový Bor je na hraně, kdy další konflikt může spustit lavinu vážných nepokojů,“ podotkl Dvořák.

Fatální následky

Znepokojení nad situací ve městě vyjádřil v otevřeném dopise novoborský zastupitel Otakar Válek. „Nový Bor přestává být dobrým místem k žití, což může mít fatální následky. Hrozí, že podnikatelé nebudou otevírat provozovny, zvýší se nezaměstnanost, vzdělaní lidé budou hledat práci a bydliště jinde,“ obává se Válek.

Ten je přesvědčený, že kromě apelů na státní policii a chystaného omezení počtu a provozní doby místních heren, musí zastupitelé schválit posílení městské policie a zvýšit její akceschopnost, rozšířit kamerový systém ale třeba i zefektivnit výkon veřejně prospěšných prací a veřejných služeb.