Téměř třicítka policistů přibude na Českolipsku v důsledku vstupu ČR do schengenského prostoru. Část policistů, kteří dosud sloužili v řadách pohraniční a cizinecké policie, musí po reorganizaci přestoupit k jiným policejním složkám.
„Přibylo nám 27 tabulkových míst, ale fakticky k nám přecházejí 4 policisté,“ upřesnil ředitel Okresního ředitelství PČR v České Lípě Vladimír Hysek.
Tito konkrétní lidé posílí obvodní oddělení v Jablonném v Podještědí a ve Cvikově. „Ve Cvikově tak budeme mít plnohodnotné oddělení, které ulehčí kolegům v Novém Boru,“ poznamenal Vladimír Hysek.
Ostatní místa jsou určena k posílení výkonu pořádkové a dopravní policie. „Konkrétně v okresu přibude deset dopravních policistů a čtyři posílí hlídkovou službu.“
Ředitel českolipské policie je spokojen s počtem policistů, kterých je ve službě v prosinci více, než bylo na počátku roku. „Hlásí se nám hodně uchazečů a pokud nedojde k nějakým neočekávaným otřesům, do konce příštího roku budeme mít všechna tabulková místa naplněna. Velice jsme také uvítali zkrácení policejní školy na jeden rok,“ doplnil Vladimír Hysek.

S 1. lednem 2008 dojde k transformaci služby cizinecké a pohraniční policie. Tímto dnem vzniká Služba cizinecké policie, v Libereckém kraji vznikne Oblastní ředitelství služby cizinecké policie.
Eva Jaklová, mluvčí Oblastního ředitelství služby cizinecké a pohraniční policie Ústí nad Labem uvedla, že policisté přestali provádět kontroly na hraničních přechodech a budou nyní pracovat jinak. Budou se pohybovat v mobilních hlídkách v příhraničí a vyhledávat a kontrolovat místa, kde pobývají cizinci – ubytovny, tržiště, herny, bary či noční podniky.
Zaměří se na kontrolu legálnosti pobytu na území ČR, tedy v rámci schengenského prostoru. Budou zjišťovat nelegální zaměstnávání a provádět i další kontroly spojené s nelegální migrací.
Pro občany cizích států, kteří využívají služeb cizinecké policie, budou skupiny povolování pobytu ve většině případů ve stejných prostorách jako dosud, tedy v České Lípě, ul. Paní Zdislavy.

Další zprávy z regionu najdete zde