VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pomoc z Boru dojala Chrastavu

Českolipsko - Vlna solidarity se zvedla mezi lidmi po celém Českolipsku v souvislosti s povodněmi. Mnozí obyvatelé reagovali na výzvy obcí, měst a hasičů a podle svých možností přinášeli vše, co by mohly oběti velké vody potřebovat.

19.8.2010 1
SDÍLEJ:

Lidé na Českolipsku nejsou lhostejní. Pomáhají těm, které vyplavila velká voda.Foto: Deník/Eva Vlastníková

Velkou odezvu má humanitární sbírka v Novém Boru, kde ji organizují zdejší dobrovolní hasiči. „Lidé, a nejen z Novoborska, stále nosí čistící a desinfekční prostředky, oblečení nebo trvanlivé potraviny. Máme radost z toho, že i když sbírka běží hned od druhého dne po povodních, tak zájem o ni neupadá,“ řekl velitel SDH Nový Bor Josef Kočí.

Pomoc z Nového Boru rozvezli hasiči mezi potřebné v regionu takřka okamžitě. Část vybraných věcí směřovala rovněž do Frýdlantu, Chrastavy nebo Bílého Kostela, kde v současnosti sami pomáhají s likvidací škod po velké vodě.

Odtud Josef Kočí posílá všem, kteří pomáhají, velké díky. „V Chrastavě udělal pytel vašich instatních polévek velkou radost paní až k slzám. Voda jí vyplavila kompletně dům, ale polévky si nenechala jen pro sebe, podělila se o ně se svými sousedy,“ dojatě popsal Josef Kočí.

Připojily se Doksy

Pomáhají i lidé a firmy v Doksech. Zdejší radnice vyhlásila finanční sbírku, jejíž výtěžek poputuje do Velenic a Stružnice na odstranění škod po povodni.

„Od začátku jsme měli jasno, že chceme podpořit obce u nás na Českolipsku, protože se ocitlo ve stínu Frýdlantského výběžku a tak trochu se na něj zapomíná. Zavolali jsme na krizový štáb do České Lípy, aby nám poradili, které naše obce jsou na tom špatně a dostali jsme tip právě na Velenice a Stružnici,“ vysvětlil starosta Doks Zdeněk Krenický.

Od pondělka tak mohou Dokští finančně přispět a projevit solidárnost s lidmi postiženými povodní. Peněžní dary přijímají na pokladně na zdejším městském úřadu.

O podpoře zmíněných obcí už také jednali radní a z městského rozpočtu uvolní částku 200 tisíc korun. Do pomoci se ale zapojili také dobrovolní hasiči ze Starých Splavů nebo občanská sdružení, Klik a Náš domov, která společně uspořádala humanitární sbírku přímo v Doksech.

„Během dvou dnů jsme z darů lidí zaplnili jedno velké nákladní auto a odvezli jsme pomoc do Chrastavy, Raspenavy, Heřmanic, Bílého Kostela a Hrádku nad Nisou,“ řekla Jitka Dočkalová z o.s. Klik v Doksech.

Pod něj patří rodinné centrum Stonožka, jehož členové si vzali pod patronát mladou rodinu s pětiměsíčním miminkem z Chrastavy, které povodeň vzala úplně všechno.

„V současnosti jsme sbírku trochu utlumili. Budeme v ní ale okamžitě pokračovat v momentě, kdy se dozvíme další konkrétní požadavky. Připravené už máme postele, matrace, mikrovlnné trouby nebo sporák, jež chtějí naši obyvatelé věnovat,“ doplnila Jitka Dočkalová. Sdružení si ještě pohrává s nápadem, že by oslovili dokskou radnici a společně by podporovali několik konkrétních rodin.

Stranou nezůstali ani v České Lípě, kde vyhlásili krátce po povodni jak humanitární, tak finanční sbírku. Podle mluvčí českolipské radnice Kateřiny Kotkové se na speciálním povodňovém kontě sešlo něco přes osmnáct tisíc korun.

„Zájem obyvatel darovat věci do domácností pomaličku upadá. Na druhou stranu ale lidé chtějí směřovat svoji pomoc přímo do konkrétních rodin. Těm by rádi věnovali nádobí, pračky, žehličky, koberce, postele a řadu dalšího vybavení,“ doplnila Kateřina Kotková s tím, že se na ně obrací celá řada dobrovolníků, o něž ale lidé postižení povodní nemají zájem.

Autor: Radmila Pokorná

19.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení