VYBRAT REGION
Zavřít mapu

POMŮŽETE? Jedenáctiměsíční Martínek sám nemůže dýchat

Severní Čechy, Most /FOTOGALERIE/ - Martin Schindler se domů z nemocnice dostat může. Potřebuje ale drahý plicní ventilátor. Přístroj stojí 350 000 korun. Rodiče se obrátili na obecně prospěšnou společnost AveVia, která jim zprostředkovala sbírku. Pomoci můžete také vy, čtenáři Deníku.

21.1.2011
SDÍLEJ:

Jako Santa s tátou.Foto: Archiv Věry Schindlerové a Martina Kropáče

Žít konečně jako rodina! To je v současnosti největší přání rodičů malého Martina Schindlera.

Už téměř jedenáct měsíců je chlapec na světě. No, na světě – v mostecké nemocnici…

Narodil se totiž loni 26. února s handicapem. Bez napojení na plicní ventilaci vydrží jen několik hodin.

Martínkova maminka Věra Schindlerová se k chlapci na dětské oddělení v Mostě po měsících docházení v říjnu loňského roku nastěhovala, otec Martin Kropáč je oba navštěvuje co nejčastěji.

Jak tohle změnit? Velmi těžko. Aby si Věra s Martinem mohli vzít Martina juniora domů, museli by získat domácí plicní ventilátor a další přístroje.

Proplacení? Dlouhá, nejistá cesta

„Nákladné přístroje jsme se snažili zajistit přes zdravotní pojišťovnu, ale po zjištění všech skutečností jsme došli k závěru – společně s panem primářem, který o Martínka pečuje, že touto cestou jít nedokážeme. Schválit proplacení plicního ventilátoru za 350 000 korun pojišťovnou musí komise ministerstva zdravotnictví. Tato procedura bude trvat dlouhé měsíce a vzhledem k diagnóze Martínka očekáváme záporné vyjádření,“ vyprávějí rodiče postiženého chlapečka.

Proto založili Martínkovi internetové stránky (martinekschindler.webnode.cz) a obrátili se na obecně prospěšnou společnost AveVia (www.avevia.cz) o pomoc při zajištění sbírky.

„Pomocí sbírky bychom chtěli shromáždit prostředky na umělou plicní ventilaci a doplňující přístroje nutné pro domácí péči o Martínkovo zdraví,“ vysvětluje Věra Schindlerová.

Číslo účtu pro Martínka a kontakty naleznete i na www.avevia.cz

Číslo účtu pro Martínka je 1426260349/0800, variabilní symbol je 11000023.

Na dítě čekali dlouhých pět let

„Příchod našeho Martínka na svět byl velmi komplikovaný a čekali jsme na něj dlouhých pět let. Když se konečně podařilo otěhotnět, vše se zdálo zpočátku být v nejlepším pořádku. Ve dvacátém čtvrtém týdnu těhotenství však nastaly první komplikace a kvůli infekci byla nezbytná hospitalizace,“ vyprávějí chlapečkovi rodiče .

Ve 28. týdnu těhotenství bylo nutné, pro nedostatek plodové vody a počínající infekci, těhotenství ukončit. Vše se začalo chystat na porod akutním císařským řezem. „Čtyřicet minut čekání, kdy jsme věděli, že Martínek bojuje v bříšku o život, se nám zdálo nekonečných. Martínek byl po narození hodně přidušený, pozitivní zpráva od lékařů byla, že je hodně životaschopný,“ pokračují ve svém příběhu .

Dítě má však dodnes problémy s dýcháním a je proto závislé na umělé plicní ventilaci. Po několika neúspěšných pokusech o odpojení se loni v červenci podrobilo tracheostomii. „Od té doby vydrží pár hodin dýchat sám, ale ventilátor je zatím stále jeho nedílnou součástí a překážkou pro propuštění do domácí péče.“

Jak to viděl primář dětského oddělení

A slovo odborníka? Primář Dětského a dorostového oddělení Nemocnice Most Jiří Biolek k Martínkovu handicapu říká: „Jedná se o těžce nezralého novorozence s porodní hmotností 830 gramů, kdy porod musel být ukončen císařským řezem, pro těžké známky hypoxie plodu, tedy nedostatku kyslíku.

Bezprostředně po porodu bylo nutno dítě resuscitovat s následnou několikadenní nutnou resuscitační péčí. Nedostatek kyslíku před porodem i po porodu s největší pravděpodobností způsobil těžké poškození mozku, které je v každém případě nevratné.“

Odpojený může být jen několik hodin

Maminka Věra Schindlerová tvrdí, že chlapeček byl od přístrojů odpojený nejdéle 19 hodin, optimálně pak asi 11 hodin. „Ale pravidelně je mimo ně tak tři hodiny, doba záleží na jeho momentální kondici,“ přibližuje svou každodenní zkušenost.

Za svým synem nejprve dva měsíce do mostecké nemocnice dojížděla a když se sem k němu přestěhovala, na dítě to mělo blahodárný vliv, jak dokládají slova otce Martina. „Kluk se tepově zklidnil a dělá pokroky,“ je na něj tatínek pyšný.

Ten si také uvědomuje, jak důležitá je matčina přítomnost u Martínkova lůžka. „Když si oblékala svetr, že půjde do kantýny koupit pití, začaly mu téct slzy,“ vypráví při té vzpomínce dojatý hochův tatínek.

Oběma mladým lidem se ale samozřejmě vkrádá do mysli otázka, jak dlouho se to takhle dá v nemocnici vydržet. Matka je s malým Martinem tady čtyřiadvacet hodin denně. Zatím jsou to tři měsíce. Přesto oba unisono prohlašují: „Nikdy nás nenapadlo chlapečka dát do nějakého ústavu!“ Jako všichni správní rodiče říkají: „Chceme pro Martínka to nejlepší, a proto bychom ho rádi měli doma.“

Podle otce Martina by byl jeho pobyt v domácím prostředí důležitý i z dalšího důvodu: „Zbavil by se takzvaného nemocničního bacilu.“ Vždyť si v nemocnici prožil i několik zápalů plic. To všechno vedlo Věru Schindlerovou a Martina Kropáče k iniciování sbírky na domácí plicní ventilátor pro jejich syna.

Prognóza nemoci je špatná

Rodiče neztrácejí optimismus ani přes nepříznivé prognózy, které vyplývají z prohlášení primáře Jiřího Biolka pro Deník, jenž k případu Martínka Schindlera řekl: „Další psychický a fyzický vývoj, respektive prognóza onemocnění, je velmi špatná.

Z důvodu postižení centrálního nervového systému bude mít dítě těžkou formu dětské mozkové obrny. Toho času je závislé na umělé plicní ventilaci, ze které nejde odpojit a na které bude s největší pravděpodobností závislé i v budoucnosti.

Jedinou možností, jak propustit dítě do ambulantní péče, je možnost domácí umělé plicní ventilace o kterou matka, přes nepříznivou prognózu, stojí. Matka je po celou dobu hospitalizována s dítětem a veškerou potřebnou péči zvládá. V případě zajištění přístrojem pro umělou plicní ventilaci je možno pacienta do náročné ambulantní péče propustit.“

Podle primáře Dětského a dorostového oddělení Nemocnice Most se dětí v této hmotnostní kategorii rodí přibližně 0,5 % ze všech porozených dětí, z toho asi 40 % má těžký handicap.

V době návštěvy reportérů Deníku v mostecké nemocnici vážil Martin Schindler 6,23 kilogramů. A to je u bezmála ročních dětí hmotnost běžná.
K naplnění snu, aby ti tři mohli žít jako rodina, můžete pomoci i vy.

Bez čeho se malý Martin neobejde…

Ambu vak (samorozpínací vak) - slouží ke krátkodobé ruční ventilaci pacienta, v případě hypoventilace (porucha ventilačního přístroje, nutné krátkodobé odpojení od ventilačního přístroje atp.) Pojišťovna nehradí.
Cena 1 000 Kč

Odsávačka - u ventilovaných pacientů velice potřebná k udržení průchodnosti dýchacích cest (odsátí sekretu z dolních i horních dýchacích cest).
Cena 12 000 Kč

Pulsní oxymetr - k neinvazivnímu monitorování funkční arteriální kyslíkové saturace (nasycení krve kyslíkem) a tepové frekvence.
Cena 8 000 Kč

Tepelný zvlhčovač - aktivní zvlhčování přiváděné směsi plynů je velmi důležité pro zachování činnosti řasinek v dýchacích cestách, které zajišťují tracheobronchiální očistu.
Cena 10 000 – 40 000 Kč

Domácí plicní ventilátor - nahrazuje spontánní dýchání.
Cena 350 000Kč

Obrázky přístrojů můžete vidět na www.martinekschindler.webnode.cz

Autor: Ivo Chrástecký

21.1.2011
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Chirurg 24 100 Kč

Lékaři v chirurgických oborech Lékař/ka na oddělení chirurgie. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24100 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Purkyňova 1849, Česká Lípa, Mzdové podmínky budou dohodnuty při osobním setkání , Nabízíme: zázemí stabilní ziskové akciové společnosti, moderní pracovní prostředí, přístrojové vybavení na vysoké úrovni, výborné finanční ohodnocení, možnosti profesního růstu, možnost trvalého vzdělávání. Dále nabízíme Zdravé stravování za zvýhodněné ceny, významnou podporu vzdělávání bez kvalifikačních dohod včetně studijního volna, týden dovolené navíc, příspěvek na penzijní připojištění, věrnostní kartu s maximální slevou do Nemocniční lékárny a Centra zdraví, odměny za pracovní výročí, výhodné mobilní tarify i pro rodinné příslušníky, pomoc při zajištění ubytování, společenské akce., Požadujeme: VŠ vzdělání dle zákona č. 95/2004 Sb., specializovanou způsobilost v oboru (případně absolvent nebo lékař se základním kmenem), morální a občanská bezúhonnost, příjemné vystupování a zájem o obor., Nástup možný ihned nebo dle dohody.. Pracoviště: Nemocnice s poliklinikou česká lípa, a.s., Purkyňova, č.p. 1849, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Pavlína Simmerová, +420 487 954 035.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 17 000 Kč

Obsluha šicích a vyšívacích strojů Šič/ka operátor šicího stroje - šití autopotahů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 185. Poznámka: Nabízíme : - nástupní plat 17.000,- Kč, - po zapracování 23.000,- Kč a bonusy (13. – 14.plat, docházkové bonusy, ocenění kvality), - nadstandardní sociální program (dotované ceny obědů/večeří, příspěvek na penzijní připojištění…), - týden placeného volna nad rámec dovolené, - zdarma zajišťujeme dopravu do zaměstnání, - dárky pro zaměstnance, Požadujeme : - manuální zručnost, - chuť a schopnost se učit, - odolnost vůči stresu a schopnost pracovat pod tlakem, - schopnost pracovat v kolektivu, - kvalitně odvedenou práci, - dobrý zdravotní stav, , Vhodné i pro cizince., Místo výkonu práce: Jezerní 101, Stráž pod Ralskem. Pracoviště: Adient czech republic k.s. , odštěpný závod stráž pod ralskem, Jezerní, č.p. 101, 471 27 Stráž pod Ralskem. Informace: Jiří Černoušek, +420 487 806 205,800 100 543(bezplatnálinka).

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční poradce 17 360 Kč

Investiční poradci specialisté Investiční techničky/ investiční technici v odboru rozvoje města a investic. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Charakteristika pracovního místa: , Příprava a realizace jednotlivých investic menšího rozsahu nebo částí velkých investic., Zajišťování přípravy investičních akcí, zpracovávání investičních záměrů podle zadání, způsobů financování, projektové přípravy apod. Řešení majetkoprávních vztahů podle investičních záměrů a technickoekonomických požadavků. Zpracovávání rozpočtů a plánů nákladů na přípravné, průzkumové a projektové práce. Zajišťování realizace investičních akcí včetně dozorování průběhu realizace investic, výběr a koordinace dodavatelů a jiných účastníků stavby, přebírání prací, příprava, uzavírání a provádění změn smluv, prověřování , a zajišťování úplnosti investiční dokumentace a zpracovávání zápisů a protokolů o předání staveb, zajišťování odstraňování nedostatků v průběhu jejich realizace. Průběžná kontrola čerpání finančních prostředků z rozpočtu., Místo výkonu práce: Městský úřad Česká Lípa , Platové zařazení a platové podmínky: tarifní rozpětí od 17 360 do 28 320 Kč podle zápočtu let odborné praxe, osobní příplatek dle ust. § 131 zákoníku práce, Předpokládaný termín nástupu: dle dohody, Pracovní poměr bude sjednán na dobu: neurčitou, Kvalifikační předpoklady a požadavky:, -min. střední vzdělání s maturitní zkouškou stavebního, popř. příbuzného technického směru, -orientace v základních stavebně-právních normách a základních otázkách legislativy oblasti veřejných zakázek a smluvního práva, -zodpovědný přístup k řešení problémů, komunikační dovednosti, -výborná znalost práce s MS Office, administrativní schopnosti, -řidičské oprávnění skupiny B - aktivní řidič, Nabízíme: 5 týdnů dovolené, 4 sick days, prémie, pružná pracovní doba, stravování formou jídelních kupónů, příspěvek na penzijní připojištění, zvyšování kvalifikace formou školení, Náležitosti písemné přihlášky: jméno, příjmení, titul uchazeče - datum a místo narození - státní příslušnost - místo trvalého pobytu - číslo občanského průkazu (nebo číslo dokladu, o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana) - název pracovní pozice, o kterou se uchazeč uchází - datum a podpis uchazeče, Přílohy přihlášky: , -životopis, ve kterém jsou uvedeny údaje o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a dovednostech,, -kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání , Lhůta pro podání přihlášky (vč. příloh): 10.04.2018 - 12:00 hodin , Způsob podání přihlášky: obálku označenou "Investiční technička / investiční technik" zaslat na adresu: Tajemník MěÚ, Městský úřad, náměstí T. G. Masaryka 1/1, 470 36 Česká Lípa nebo předat osobně v podatelně Městského úřadu Česká Lípa , Po ukončeném výběrovém řízení si mohou uchazeči svoje doklady a ostatní písemnosti osobně vyzvednout v oddělení personalistiky a mezd - následně budou tyto protokolárně skartovány., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto oznámení kdykoliv v jeho průběhu.. Pracoviště: Město česká lípa, náměstí T. G. Masaryka, č.p. 1, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Hana Málková, +420 487 881 116.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel odborných předmětů 25 000 Kč

Učitelé odborných předmětů (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) Učitel/ka odborného výcviku pro učební obor "Lesnické práce". Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Odborné požadavky na pracovní pozici učitel odborného výcviku oboru „Lesnické práce“:, 1. Vyučen v oboru „Lesnické práce“ nebo v oboru příbuzném (Zemědělské práce, Zpracování dřeva) + doplnění pedagogického minima (1 semestr)., 2. V případě zájemců – cizinců – je vyžadována znalost českého jazyka. Je třeba doložit v souladu s Vyhláškou č. 433/2013 Sb., o prokazování znalosti českého jazyka a českých reálií pro účely udělování státního občanství České republiky., Další požadavky:, 1. Trestní bezúhonnost, 2. Zdravotní způsobilost vykonávat danou pracovní pozici, 3. Žadatel předloží doklad o tzv. pedagogické způsobilosti (tzn. doklad o absolvování „Studia pedagogiky“ v akreditovaném kurzu dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků dle §22 zákona 563/2004 sb., o pedagogických pracovnících a §3 vyhlášky č.317/2005 Sb., o dalším vzdělávání pedagogických pracovníků), 4. Případně doloží, že je v současné době zaměstnán v oboru (či vykonává praxi jako OSVČ v daném oboru) a předloží podepsané písemné prohlášení, ve kterém se zaváže k tomu, že do doby nejdéle devíti měsíců od podepsání pracovního poměru zahájí toto studium s tím, že ho nejdéle do dvou let od zahájení úspěšně dokončí., 5. Schopnost týmové práce, komunikační dovednosti., 6. Řidičský průkaz a základní počítačové dovednosti jsou výhodou., Nabízíme, 1. Platové ohodnocení dle nařízení vlády č. 564/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů., 2. Osobní příplatek podle schopností a vnitřních předpisů SOŠ a SOO, 3. Příspěvek na stravování, 4. 8 týdnů dovolené, 5. Po odpracování jednoho roku další finanční výhody z FKSP (Např. příspěvek na rekreaci 5000 Kč ročně), Bližší informace o této pracovní pozici Vám poskytne zástupce ředitele pro praktické vyučování pan Ing. Stanislav Bajtl na telefonním čísle 604 253 222., Zájemci mohou posílat své přihlášky včetně životopisu v ČJ na e-mailovou adresu: sekretariat@skolalipa.cz, Nástup dle dohody., Poučení:, Zasláním přihlášky dáváte souhlas se zpracováním Vašich osobních údajů dle § 5 zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, v platném znění, a jejich uchování v personální databázi této společnosti za účelem vyhledání vhodného zaměstnání pro Vaši osobu. Tento souhlas platí po dobu 1 roku od odeslání přihlášky.. Pracoviště: Střední odborná škola a střední odborné učiliště, česká lípa, 28. října 2707, příspěvková organizace, 28. října, č.p. 2707, 470 06 Česká Lípa 6. Informace: sekretariat@skolalipa.cz, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 19. března 2018

Požár na dálnici, noc hrůzy v průsmyku a zmrzlí lyžníci: zhlédněte videa dne

Ilustrační foto.

Sníh a mráz byly proti fotbalu

OBRAZEM: Chlupáči rozveselili skiareál Severák

Jizerské hory – Dětský den s Jizerkovými připravila na sobotu SKI Bižu ve skiareálu Severák v Jizerských horách. 

FOTO: Nejlepší webovky mají Křižany. Vítězství si odnesly i Semily

Liberecký kraj – Nejhezčí webové stránky mají letos mezi obcemi v Libereckém kraji Křižany.

KRÁTCE: Na Polevsku si stále zalyžujete. Začala další výluka na trati

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Přehlídka dokumentárních filmů Jeden svět ukáže Hranice práce

Liberecký kraj /ANKETA/ – Mezinárodní festival začíná v pondělí 19. března v Liberci i Jablonci nad Nisou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT