VYBRAT REGION
Zavřít mapu

POMŮŽETE? Jedenáctiměsíční Martínek sám nemůže dýchat

Severní Čechy, Most /FOTOGALERIE/ - Martin Schindler se domů z nemocnice dostat může. Potřebuje ale drahý plicní ventilátor. Přístroj stojí 350 000 korun. Rodiče se obrátili na obecně prospěšnou společnost AveVia, která jim zprostředkovala sbírku. Pomoci můžete také vy, čtenáři Deníku.

21.1.2011
SDÍLEJ:

Jako Santa s tátou.Foto: Archiv Věry Schindlerové a Martina Kropáče

Žít konečně jako rodina! To je v současnosti největší přání rodičů malého Martina Schindlera.

Už téměř jedenáct měsíců je chlapec na světě. No, na světě – v mostecké nemocnici…

Narodil se totiž loni 26. února s handicapem. Bez napojení na plicní ventilaci vydrží jen několik hodin.

Martínkova maminka Věra Schindlerová se k chlapci na dětské oddělení v Mostě po měsících docházení v říjnu loňského roku nastěhovala, otec Martin Kropáč je oba navštěvuje co nejčastěji.

Jak tohle změnit? Velmi těžko. Aby si Věra s Martinem mohli vzít Martina juniora domů, museli by získat domácí plicní ventilátor a další přístroje.

Proplacení? Dlouhá, nejistá cesta

„Nákladné přístroje jsme se snažili zajistit přes zdravotní pojišťovnu, ale po zjištění všech skutečností jsme došli k závěru – společně s panem primářem, který o Martínka pečuje, že touto cestou jít nedokážeme. Schválit proplacení plicního ventilátoru za 350 000 korun pojišťovnou musí komise ministerstva zdravotnictví. Tato procedura bude trvat dlouhé měsíce a vzhledem k diagnóze Martínka očekáváme záporné vyjádření,“ vyprávějí rodiče postiženého chlapečka.

Proto založili Martínkovi internetové stránky (martinekschindler.webnode.cz) a obrátili se na obecně prospěšnou společnost AveVia (www.avevia.cz) o pomoc při zajištění sbírky.

„Pomocí sbírky bychom chtěli shromáždit prostředky na umělou plicní ventilaci a doplňující přístroje nutné pro domácí péči o Martínkovo zdraví,“ vysvětluje Věra Schindlerová.

Číslo účtu pro Martínka a kontakty naleznete i na www.avevia.cz

Číslo účtu pro Martínka je 1426260349/0800, variabilní symbol je 11000023.

Na dítě čekali dlouhých pět let

„Příchod našeho Martínka na svět byl velmi komplikovaný a čekali jsme na něj dlouhých pět let. Když se konečně podařilo otěhotnět, vše se zdálo zpočátku být v nejlepším pořádku. Ve dvacátém čtvrtém týdnu těhotenství však nastaly první komplikace a kvůli infekci byla nezbytná hospitalizace,“ vyprávějí chlapečkovi rodiče .

Ve 28. týdnu těhotenství bylo nutné, pro nedostatek plodové vody a počínající infekci, těhotenství ukončit. Vše se začalo chystat na porod akutním císařským řezem. „Čtyřicet minut čekání, kdy jsme věděli, že Martínek bojuje v bříšku o život, se nám zdálo nekonečných. Martínek byl po narození hodně přidušený, pozitivní zpráva od lékařů byla, že je hodně životaschopný,“ pokračují ve svém příběhu .

Dítě má však dodnes problémy s dýcháním a je proto závislé na umělé plicní ventilaci. Po několika neúspěšných pokusech o odpojení se loni v červenci podrobilo tracheostomii. „Od té doby vydrží pár hodin dýchat sám, ale ventilátor je zatím stále jeho nedílnou součástí a překážkou pro propuštění do domácí péče.“

Jak to viděl primář dětského oddělení

A slovo odborníka? Primář Dětského a dorostového oddělení Nemocnice Most Jiří Biolek k Martínkovu handicapu říká: „Jedná se o těžce nezralého novorozence s porodní hmotností 830 gramů, kdy porod musel být ukončen císařským řezem, pro těžké známky hypoxie plodu, tedy nedostatku kyslíku.

Bezprostředně po porodu bylo nutno dítě resuscitovat s následnou několikadenní nutnou resuscitační péčí. Nedostatek kyslíku před porodem i po porodu s největší pravděpodobností způsobil těžké poškození mozku, které je v každém případě nevratné.“

Odpojený může být jen několik hodin

Maminka Věra Schindlerová tvrdí, že chlapeček byl od přístrojů odpojený nejdéle 19 hodin, optimálně pak asi 11 hodin. „Ale pravidelně je mimo ně tak tři hodiny, doba záleží na jeho momentální kondici,“ přibližuje svou každodenní zkušenost.

Za svým synem nejprve dva měsíce do mostecké nemocnice dojížděla a když se sem k němu přestěhovala, na dítě to mělo blahodárný vliv, jak dokládají slova otce Martina. „Kluk se tepově zklidnil a dělá pokroky,“ je na něj tatínek pyšný.

Ten si také uvědomuje, jak důležitá je matčina přítomnost u Martínkova lůžka. „Když si oblékala svetr, že půjde do kantýny koupit pití, začaly mu téct slzy,“ vypráví při té vzpomínce dojatý hochův tatínek.

Oběma mladým lidem se ale samozřejmě vkrádá do mysli otázka, jak dlouho se to takhle dá v nemocnici vydržet. Matka je s malým Martinem tady čtyřiadvacet hodin denně. Zatím jsou to tři měsíce. Přesto oba unisono prohlašují: „Nikdy nás nenapadlo chlapečka dát do nějakého ústavu!“ Jako všichni správní rodiče říkají: „Chceme pro Martínka to nejlepší, a proto bychom ho rádi měli doma.“

Podle otce Martina by byl jeho pobyt v domácím prostředí důležitý i z dalšího důvodu: „Zbavil by se takzvaného nemocničního bacilu.“ Vždyť si v nemocnici prožil i několik zápalů plic. To všechno vedlo Věru Schindlerovou a Martina Kropáče k iniciování sbírky na domácí plicní ventilátor pro jejich syna.

Prognóza nemoci je špatná

Rodiče neztrácejí optimismus ani přes nepříznivé prognózy, které vyplývají z prohlášení primáře Jiřího Biolka pro Deník, jenž k případu Martínka Schindlera řekl: „Další psychický a fyzický vývoj, respektive prognóza onemocnění, je velmi špatná.

Z důvodu postižení centrálního nervového systému bude mít dítě těžkou formu dětské mozkové obrny. Toho času je závislé na umělé plicní ventilaci, ze které nejde odpojit a na které bude s největší pravděpodobností závislé i v budoucnosti.

Jedinou možností, jak propustit dítě do ambulantní péče, je možnost domácí umělé plicní ventilace o kterou matka, přes nepříznivou prognózu, stojí. Matka je po celou dobu hospitalizována s dítětem a veškerou potřebnou péči zvládá. V případě zajištění přístrojem pro umělou plicní ventilaci je možno pacienta do náročné ambulantní péče propustit.“

Podle primáře Dětského a dorostového oddělení Nemocnice Most se dětí v této hmotnostní kategorii rodí přibližně 0,5 % ze všech porozených dětí, z toho asi 40 % má těžký handicap.

V době návštěvy reportérů Deníku v mostecké nemocnici vážil Martin Schindler 6,23 kilogramů. A to je u bezmála ročních dětí hmotnost běžná.
K naplnění snu, aby ti tři mohli žít jako rodina, můžete pomoci i vy.

Bez čeho se malý Martin neobejde…

Ambu vak (samorozpínací vak) - slouží ke krátkodobé ruční ventilaci pacienta, v případě hypoventilace (porucha ventilačního přístroje, nutné krátkodobé odpojení od ventilačního přístroje atp.) Pojišťovna nehradí.
Cena 1 000 Kč

Odsávačka - u ventilovaných pacientů velice potřebná k udržení průchodnosti dýchacích cest (odsátí sekretu z dolních i horních dýchacích cest).
Cena 12 000 Kč

Pulsní oxymetr - k neinvazivnímu monitorování funkční arteriální kyslíkové saturace (nasycení krve kyslíkem) a tepové frekvence.
Cena 8 000 Kč

Tepelný zvlhčovač - aktivní zvlhčování přiváděné směsi plynů je velmi důležité pro zachování činnosti řasinek v dýchacích cestách, které zajišťují tracheobronchiální očistu.
Cena 10 000 – 40 000 Kč

Domácí plicní ventilátor - nahrazuje spontánní dýchání.
Cena 350 000Kč

Obrázky přístrojů můžete vidět na www.martinekschindler.webnode.cz

Autor: Ivo Chrástecký

21.1.2011
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 900 Kč Prodavači ostatního zboží v prodejnách Nákupní a prodejní refent/ka. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Znalost vietnamštiny/angličtiny výhodou,, Pozice vhodná i pro cizince a absolventy, První kontakt osobně v OD Banco ve 2. patře., Náplň práce: Hlídání obchodu, asistence zákazníkům, doplňování zboží do regálů ze skladu, rovnání zboží., Pracovní doba je na domluvě., Nabízíme: podnikové stravování, dovolenou navíc.. Pracoviště: Nr trading, s.r.o. - od banco, náměstí Dr.Edvarda Beneše, č.p. 2662, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Nguyen Tiep, xtiepnguyen@gmail.com. Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 21 500 Kč Pomocní pracovníci ve výrobě jinde neuvedení Operátor/ka výroby. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21500 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce, -příjem, třídění a demontáž zařízení, -odpovědnost za svěřený materiál, nářadí a osobní ochranné pracovní pomůcky, -dodržování kvality výstupů dle stanovených norem/vzorků, -vedení řádné a včasné evidence a dokumentace směnových výsledkův, Požadujeme, -SOU, -praxe: min. 1 rok, -výhodou VZV, -pečlivost, Nabízíme, -dvousměnný, týdenní pracovní doba 37,5 hodiny, -základní mzda + měsíční prémie, -pravidelné zvyšování základní mzdy, -obědy zdarma/příspěvek na stravování, -příspěvek na dopravu, -a mnohé další, V případě, že Vás naše nabídka zaujala, zašlete strukturovaný životopis v ČJ na emailovou adresu kariera@praktiksystem.cz. Vaše žádosti o pracovní pozici vyhodnotíme a do 14 dnů Vás budeme informovat o stavu výběrového řízení.. Pracoviště: Praktik system s.r.o. - 001, Pod Vinicí, č.p. 81, 471 27 Stráž pod Ralskem. Informace: kariera@praktiksystem.cz, . Výroba - Výroba Zámečníci strojů 25 000 Kč Zámečníci strojů Strojní mechanik - zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: vyučení, praxe vítána., Nástup možný ihned.. Pracoviště: Aktivit, spol. s r.o., B. Egermanna, č.p. 245, 473 01 Nový Bor. Informace: Naďa Průšová, +420 487 722 208. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 20 000 Kč Pracovníci montovaných staveb Montážní dělník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Místo výkonu práce dle zakázek, ubytování a doprava zajištěna., Požadujeme:, - ŘP sk. B, - minimální zkušenost ve stavebnictví, - ochotu vzdělávat se v rámci práce (školení), Nabízíme:, - prémie, - příspěvek na dopravu, - stravenky, - služební automobil, Pozice je vhodná pro cizince a absolventy.. Pracoviště: Flexi life group s.r.o.- 002, Pivovarská, č.p. 2073, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Michal Pořízek, +420 773 101 919.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Den s policií a dalšími složkami Integrovaného záchranného systému na autodromu v Sosnové již poněkolikáté potěšil nejen malé návštěvníky, ale také jejich dospělý doprovod.

Nad autodromem se budou na Dnu s policií prohánět drony

Týden mobility pokračoval 19. srpna programem před Domem kultury v Liberci. Cílem kampaně je upozornit na ekologičtější způsoby přepravy.
11

FOTO: Mobilita? Jde to i na kole či po svých

Přeplněné věznice na severu trápí nedostatek zaměstnanců

Liberecký kraj – Příliš vězňů a málo dozorců. Tak by se dal shrnout dlouhodobý stav věznic nejen v Libereckém kraji. Vězeňská služba se snaží situaci zlepšit úpravami stávajících budov a náborovými příspěvky.

FOTO: Lípa Musica začala s Magdalenou Koženou

Liberecký kraj - 17. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica odstartoval dlouho očekávaným galakoncertem přední světové mezzosopranistky Magdaleny Kožené.

O nové kotle je obří zájem. Ministerstvo plánuje další vlnu kotlíkových dotací

Liberecký kraj – Přes 2 600 nových zdrojů vytápění, téměř 300 milionů korun. Tak zatím vypadají výsledky ze dvou kol kotlíkových dotací v Libereckém kraji. To druhé právě teď končí.

Nahlédněte do historie. V budově soudu se koná konference 100 let a Českolipsko

Česká Lípa – Plody svého bádání přednese několikero historiků i aktivních amatérských badatelů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT