Více než rok se podle svých slov snaží přimět obyvatel obce Heřmanice v Podještědí Martin Trlica radnici z nedalekého Jablonného, aby něco udělala s hromadícím se odpadem u barevných popelnic na tříděný odpad, které jsou umístěné hned vedle jeho domu.

„Rok se nic neděje. Pokaždé, když jsou popelnice plné, tak lidé házejí odpad i vedle nich a vzniká tu tak černá skládka nejen tříděného odpadu. Povalují se tu pneumatiky, kusy rozebraných automobilů a vůbec všechno, na co si člověk jen vzpomene,“ postěžoval si Martin Trlica.

Podle svých slov si byl na Městském úřadě v Jablonném v Podještědí několikrát stěžovat a žádal i vysvětlení, proč jsou nádoby na plastový odpad právě u něj, tedy úplně na kraji vesnice.

„Vůbec jsem to nepochopil. Všude jinde se snaží dávat popelnice na třídění odpadu tak, aby byly co nejblíže lidem. Jen tady je dali na úplný okraj vsi, kam se člověk dostane jen autem. Na úřadě mi řekli, že je vpodstatě chtěli schovat před Pražáky,“ pokračuje dále Martin Trlica.

Podle něj ale stejně každý chalupář moc dobře ví, kde jsou a tak jako tak do nich svůj odpad jezdí dávat. „Takhle ty popelnice akorát pěkně schovali, aby na ně nebylo vidět a lidi tu mohou beztrestně vytvářet skládku,“ dodává na závěr.

Proč popelnice nechalo město umístit na okraj vesnice, jsme se proto zeptali starostky Jablonného Vlasty Dozorcové. Ta při ranním telefonátu podle svých slov vůbec nevěděla, o jaké popelnice se jedná a netušila ani, že je okolo nich nějaký nepořádek a to i přesto, že jen několik set metrů odtud sama bydlí.

O tom, že přece jen o nepořádku věděla, ale svědčí i fakt, že hodinu po telefonátu už zde byla úklidová četa, která ještě před naším příjezdem vše napravila. Vymetené jsou nyní dokonce i kaluže a bahno z okolí popelnic. Zeptali jsem je jí proto, proč okolo popelnic pracovníci města neuklízejí průběžně a čekají až na zavolání novinářů. Starostka opět zopakovala, že o nepořádku nevěděla. Navíc uklízet okolo popelnic podle ní vůbec není povinností města. „Odpad by měl uklidit jeho původce,“ uvedla s tím, že asi tuší, kdo tam ten nepořádek dělá.

O nepořádku tedy podle svých slov neví, ale kdo ho tam dělá, to tuší.

Vysvětlila také, proč jsou barevné popelnice na okraji vesnice. „Když byly u hlavní silnice, tak se u nich hromadily odpadky. Totéž se dělo i když byly u bytovek. Proto jsou nyní tady,“ řekla na závěr starostka Vlasta Dozorcová.