Změna se obešla bez větších problémů, nemocnice a lékárny už s předstihem v minulém týdnu informovaly pacienty o změně.

Kraj hradil poplatky za pacienty od loňského 1. února ve třech zdravotnických zařízeních, tedy v nemocnicích v Liberci a České Lípě a v Léčebně respiračních nemocí ve Cvikově na Českolipsku.

Poplatky hradil kraj také v lékárnách krajských nemocnic. Kraj dosud na poplatcích vyplatil 31 milionů korun, další zhruba čtyři miliony bude muset přidat za květen a červen.

V Liberci i České Lípě nezaznamenali kvůli zrušení úhrady větší problémy, v lékárnách ale bylo méně lidí, než v minulých týdnech. „Ještě se ale občas najde někdo, kdo změnu nezaznamenal a domáhá se úhrady poplatků,“ poznamenal mluvčí českolipské nemocnice Petr Pokorný.

Dodal, že změna výrazně zvýšila nápor v nemocniční lékárně v závěru minulého týdne. „Pacienti chtěli zřejmě využít poslední možnosti, jak vyzvednout léky a nehradit poplatky,“ dodal Petr Pokorný.

Důvodem, proč kraj zrušil hrazení poplatků za pacienty, byl názor Evropské komise, která upozornila kraje na to, že úhrada poplatků jen v některých zařízeních může být formou nedovolené podpory.