Stejně jako každý rok, tak i letos proběhly o víkendu Sklářské slavnosti. Páteční zahájení obstarala Sklářská muzika, při které ožily především starší ročníky. Se slavnostmi se otevřela i výstava ke sto čtyřiceti letům školy.

Páteční zábava začala kapelou Totální nasazení. To byla malá předehra, kdy muzikanti bavili publikum, ale opravdová nářezovka přišla v devět večer příbramskou kapelou E!E. „Já jsem na nich vyrůstal,“ prozradil jeden z punkerů, kterých se odhadem sešlo na novoborském náměstí kolem tisícovky.

Při samotné produkci pak několik fanoušků do rytmu lomcovalo zábranami. Místy pořadatelé měli co dělat, aby uvolněné oplocení vrátili na místo, než jim někdo z diváků proklouzne na podium. Jeden neodbytný fanoušek se samozřejmě našel, ale ten velmi brzo skončil spánkem opilců za odpadkovým košem.

„My jsme věděli, že páteční dramaturgie přitáhne hodně mladých lidí,“ prozradil za organizátory jednatel Kultury Nový Bor Radovan Novotný. „Počítali jsme s tím, že se možná něco dít bude, řekli jsme si, ať se děje v pátek a sobota bude klidnější.“ Podle Novotného pořadatelů bylo pět a požádali o pomoc městskou policii, která jednou pomohla a pak s odůvodněním, že to zvládnou organizátoři, hlídali opodál. „To bylo pět mírně opilých lidí, kteří strhávali ostatní, ale nebyli agresivní. Je to zkrátka punk,“ shrnul páteční koncert Éček Novotný.

Čokovoko perlily

Pátek završilo vystoupení dívčího hiphopového dua z Brna Čokovoko. Možná to nebyla šťastná volba. Jak sama děvčata říkají: „Jsme nejsyrovějšími a nejznámějšími z hudebně nenadaných kapel.“ Hlouček rozvášněných punkerů, během vystoupení skandoval: „Táhněte domů!“

Stánkaři byli v pátek v provozu do třetí ranní a to i přes to, že program končil kolem půlnoci. Lidé se bavili sami mezi sebou a noc si užívali.

Předpověď o klidné sobotě se vyplnila. Dopoledne začalo pohádkou na zeleném plácku před novoborskou radnicí. Návštěvníci si mohli pochvalovat i šermíře, kteří během dne měli dvě vystoupení. Jak podotkl za organizátory Radovan Novotný: „Počasí nám přálo, byla velká návštěvnost na pohádku a šermíře.“ Starší generace si zakřepčila na hity, které hrálo Duo Proxima.

Sobota přes den byla především o prezentaci sklářských firem, novoborské sklářské škole a zručnosti sklářů. Lidé si mohli vyzkoušet, jak se třeba fouká nebo brousí sklo, nebo mohli vidět, jak vzniká forma pro sklo. Během dne bylo na co koukat a co obdivovat.

Místní i přespolní

Pokud někdo očekával na romskou kapelu Cínovci nával, spletl se. I když začínali kolem půl třetí odpoledne, nebývá zvykem, aby na kapelu tohoto zaměření přišlo jen kolem dvou set lidí. Jako kdyby teplé počasí a oběd sabotovali náladu. Lidé sice odměnili kapelu potleskem, ale stáli s rukama v kapsách a roztančili se, až když na závěr tohoto bloku vystoupila s rumunským tancem mistryně České republiky roku 2008 v hiphopu a R´N´B´ Štěpánka Semerádová.

Pozdní odpoledne otevřela kapela Open Air se zpěvačkou Petrou Štěpánkovou, která začínala v novoborském sboru Camella. Sbor vystoupil vzápětí a bylo to velmi milé zpestření. Jak malí Kameláčci, tak ti odrostlejší nastoupili na podium s roztřesenýma rukama.

Důvod byl prostý. Poprvé zpíval každý z nich na svůj mikrofon, s odposlechem a kousky, které zpívali, dali doslova na první dobrou. Bez zkoušek. Starší pak na kytaru doprovázel Petr Šusta a jejich zpracování hitu Smells Like Teen Spirit od Nirvany, znělo víc než dobře. „Tak to jsem byla opravdu překvapená, to bylo moc pěkné a vůbec jsem to nečekala,“ rozplývala se po vystoupení Jana Drbohlavová, jedna z návštěvnic slavností.

V sedm večer pak náměstí doslova rozzářil leader skupiny Los Chuperos Pavel Gnip. Nejeden z diváků poskakoval do rytmu reggae a bylo znát, že si to užívají nejen návštěvníci, ale i kapela. Los Chuperos pravidelně jezdí účinkovat na reggae festivaly a není divu, že se svými písničkami slaví úspěch. O hravosti textů i melodií svědčil mimochodem i nástup a rozloučení s reggae úpravou melodie ze Sedmi statečných.

Závěr slavností zajistila českolipská kapela, žijící v Berlíně s britským zpěvákem Rayem Gibsonem The Roads. Na ni se přijela podívat spousta fanoušků a byla opravdu velmi důstojným završením. Indie rock, který hraje, měl velmi dobře našlápnuto k tomu, aby se o The Roads začalo mluvit v souvislosti s opravdu velkými koncerty.

Do noci hrála diskotéka, lidé stále korzovali a popíjeli. „Pátek byl skvělý a v sobotu tady bylo spoustu lidí,“ shrnuje letošní Sklářské slavnosti Radovan Novotný a doplňuje: „Sobota byla především o skle a na jednotlivé kapely se sešlo tak kolem pěti set lidí. Jsme spokojení.“

Autor: Tomáš Mařas