Policie od 1. listopadu přijala pět desítek nových policistů pro Šluknovský výběžek. Půl roku až rok, než budou vycvičeni, zůstanou v problematickém regionu pořádkové jednotky z jiných krajů, které se tam střídají. Novinářům to po úterním setkání se starosty řekl ministr vnitra Jan Kubice.

Až roční přítomnost i v Boru

Těžkooděnci budou dohlížet na pořádek po stejnou dobu i v ulicích Nového Boru. „Vyjádření ministra platilo pro celou problémovou oblast a tedy i pro Nový Bor,“ řekla novoborská místostarostka Stanislava Silná, která se setkání rovněž zúčastnila.

Ta vnímá rozhodnutí ministra pozitivně. „Nejsou tu poprvé, znají problematiku a nejsou odtržení od reality,“ doplnila Silná.

Situace v Novém Boru je dramatická od srpna, kdy skupina místních Romů mačetami a obušky napadla a zranila hosty v baru. Když se atmosféra po pár týdnech začala uklidňovat, rozvířily ji dva útoky mladých Romů, kteří napadli své vrstevníky.

Jeden z incidentů, při němž osmnáctiletý mladík skončil se zlomeným nosem a otřesem mozku a o tři roky mladší dívka s odřeninami v obličeji, měl podle policistů rasový podtext. Útočil patnáctiletý chlapec a teprve třináctiletá dívka, která byla podle svědků silně opilá. U druhého napadení, jehož obětí byl dvacetiletý muž, policisté po pachatelích pátrají. Po útocích se do Nového Boru vrátily minulý týden policejní posily z pořádkové jednotky.

Přítomnost 50 členů pořádkových jednotek v celém regionu stála od konce srpna už 40 milionů korun. Přesto se podle policejního prezidenta Petra Lessyho stále nedaří snížit drobnou kriminalitu, naopak policie zaznamenala její nárůst.

„Lidé vidí více policistů v ulicích, a tak oznamují policii i drobné krádeže, které by dříve nehlásili,” řekl novinářům Lessy. Podle Kubiceho je v regionu velký problém s drogami, jejichž uživatelé často páchají právě drobnou kriminalitu.

Místo dvou stovek jen padesát

Původní plán policie byl zřídit v Ústeckém kraji speciální pořádkovou jednotku s až 200 členy, dnes ministr hovořil o 50 tabulkových místech. „Tady v podstatě vznikla od 1. listopadu pořádková jednotka o 50 lidech. Uvidíme, co to udělá, jestli to bude stačit,” řekl Kubice.

Další policisty bude pro Ústecký kraj nabírat až podle finančních možností. Zatím ani není jasné, kde by případná speciální policejní pořádková jednotka sídlila. „Je téměř jisté, že to nebude na Šluknovsku, kvůli její větší mobilitě,” dodal ministr. Posily mají dostat i místní obvodní oddělení.

Kubice přijel do Šluknovského výběžku potřetí od počátku nepokojů na konci srpna. Poprvé přijel hned zpočátku nepokojů, posledně navštívil Nový Bor, Rumburk a Varnsdorf při velkých demonstracích pořádaných 10. září Dělnickou stranou sociální spravedlnosti. Policie tehdy zasáhla proti protestujícím i pomocí vodního děla a jízdních policistů. Nepokoje na severu Čech začaly po několika útocích, ze kterých místní viní Romy. Policejní prezident Lessy do regionu přijel 20. října, kdy přislíbil od listopadu právě 50 nových policistů pro Šluknovský výběžek.

(s využitím ČTK)