Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Porušit zásady dotací je výhra

Českolipsko – Ralskému exstarostovi Jindřichu Šolcovi zlomily vaz loni v létě časté odvody státních dotací, protože si na radnici nepohlídali dodržení podmínek, které jsou s nimi svázané.

21.4.2010 5
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Ralští mu ale nyní mohou paradoxně poděkovat. Stejně tak jako nedůslednosti zákonodárců při tvorbě pravidel o státních dotacích.

„Mohou domy, které byly postaveny za pomoci státní dotace, prodat dříve, než je stanovené v podmínkách. Rovněž ministerstvo pro místní rozvoj může na jejich žádost vymazat zástavní právo státu,“ písemně odpověděla vrchní ředitelka sekce politiky bydlení ministerstva pro místní rozvoj Milena Brožová.

Nemusí dodržet nájemné

Podle ní Ralští nemusí dokonce ani dodržet původní účel dotace. Bytové domy se tak s požehnáním státu mohou klidně proměnit na hotely. Padá i původní podmínka ohledně výše nájemného, které bylo příznivé pro sociálně slabé obyvatele, pro něž se bytové domy opravovaly.

Ralští od roku 1998 čerpali peníze od státu v řádech desítek milionů na rekonstrukce panelových domů po sovětské armádě. Přitom se několikrát dopustili porušení pravidel, za což jim například jen u objektů a výstavbě inženýrských sítí v Kuřívodech hrozilo, že odvedou zpět do státní kasy zhruba 220 milionů korun.

„Po nabytí právní moci rozhodnutí o odvodu nebo jeho prominutí, definitivně zákon zbavuje příjemce státní dotace plnit podmínky, kterými byla původně vázaná,“ vysvětlila Milena Brožová.

Ministerští úředníci Ralsku penále buď podstatně zmírnili, nebo úplně odpustili. Díky tomu mohou začít vydělávat a nemusí čekat dlouhých dvacet let, než by na ně majetek stát převedl.

Lidé se mohou ocitnout v ohrožení

„Pokud se odpovědi z ministerstva převedou do praxe, mohou se velmi snadno stovky rodin ocitnout v ohrožení. A to nejen v našem městě,“ reagoval Miroslav Králík, obyvatel Ralska.

Ten kvůli tomu inicioval vznik občanského sdružení, které by mělo chránit zájmy nájemníků v městských bytech. „Všichni se mohou de facto ocitnout na ulici, kdyby domy koupil soukromý investor a přeměnil je na hotely, nebo se může neúnosně zvednout nájemné. Je to katastrofický scénář a doufám, že naši zastupitelé nezneužijí díru v zákoně,“ mínil Miroslav Králík.

Podle starosty Ralska Miloše Tity se ale lidé bát nemusí. „Dodržíme cenové hladiny nájmů tak jako dosud. Navíc, pokud s tím zastupitelé budou souhlasit, můžeme byty, u nichž mají nájemníci předkupní právo, převést do osobního vlastnictví dříve než po dvaceti letech,“ přislíbil starosta.

Autor: Radmila Pokorná

21.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení