VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poslanci shodně tvrdí: Nespolupracovali jsme

Liberecký kraj - V registru vojenské kontrarozvědky se objevila jména tří poslanců z Libereckého kraje

1.8.2008
SDÍLEJ:

Poslanec Juraj Raninec vystoupil z klubu ODS, protože zásadně nesouhlasí se způsobem, jak se vedení klubu a většina členů vyrovnala s kauzou Morava.Foto: Deník

Tři poslanci z našeho kraje jsou vedení v registračních protokolech vojenské kontrarozvědky jako důvěrníci. Všichni popírají, že by na někoho donášeli a také uvádějí, že mají negativní lustrační osvědčení.
Poslanec Juraj Raninec (ODS) je podle protokolu evidovaný od října roku 1987 s poznámkou, že spolupráce byla ukončena odchodem do zálohy. „V té době jsem byl na vojně. To, že si mě nějaký důstojník armády napíše na nějaký seznam, mě nemůže poškodit. Poškodit by mě mohly jenom skutky, ale těmi jsem si jistý, nikdy jsem vědomě ani nevědomě nespolupracoval s vojenskou kontrarozvědkou,“ vyjádřil se pro Deník Juraj Raninec, který je v současnosti na zahraniční dovolené.
„Po návratu se seznámím s materiály, které jsou k dispozici, a zvážím právní kroky,“ dodal poslanec s tím, že prostřednictvím svého asistenta požádal Archiv bezpečnostních složek, aby mu předali všechny dokumenty, v nichž se objeví jeho jméno. Dodal, že jakmile tyto materiály obdrží, okamžitě je zveřejní. Spis Juraje Ranince byl v rámci hromadné skartace v roce 1989 zničen.
Další z poslanců Tomáš Hasil (ODS) také jakoukoliv spolupráci s vojenskou kontrarozvědkou popřel. „Nevím, jakým způsobem jsem se mohl dostat do evidence VKR. Na vojně jsem sloužil jako řadový voják a nevím o tom, že bych se zde setkal s někým od kontrarozvědky a navázal s ním jakýkoli vědomý kontakt.“
Záznam, který na něj VKR vedla, působí podle něj dojmem, že chtěl někdo splnit úkol a odškrtnout si položku na seznamu, o čemž mimo jiné svědčí stará adresa bydliště na návrhu, na které jsem už tři roky nebydlel. „Pro mne osobně je strašné zjištění, že fakt, že někdy někdo někde napíše, že s vámi bude mluvit a aniž byste o něčem takovém věděli, může ovlivnit váš život ještě po letech,“ dodal Hasil s tím, že zvažuje, zda a jakým způsobem se bude proti této záležitosti bránit. Tomáš Hasil už dokonce svůj spis zveřejnil.
Pavel Ploc (ČSSD) má dokonce dvě negativní lustrační osvědčení, hodlá ale požádat ministerstvo vnitra o nové. Hodlá také proti Archivu bezpečnostních složek podniknout právní kroky, neboť se zveřejněním záznamů o kontaktech s kontrarozvědkou cítí poškozen.
„V době mé registrace ve svazcích jsem byl vojákem základní služby a devatenáctiletým reprezentantem. Po prostudování mého svazku mohu odpovědně prohlásit, že se jedná o účelové, až absurdní informace a hodnocení o mně a mojí rodině a rodinných událostech, jako například o mé svatbě. Ve spise, který mám k dispozici, není ani jeden případ, že bych předal nějaké informace o jiné osobě, které jí měly jakkoliv poškodit. Navíc jsem tam nalezl řadu informací, které jsem nikdy neřekl a ani jsem o nich s nikým nehovořil. S čistým svědomím mohu znovu prohlásit, že jsem vědomě ani nevědomě nespolupracoval s VKR a ani jsem jí nepředal žádné závažné údaje,“ říká Pavel Ploc.
Co znamená kategorie důvěrník vysvětluje mluvčí Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Reichl. „Kategorie důvěrník neusvědčuje dotyčného podle nálezu Ústavního soudu z vědomé spolupráce s StB. Totéž platí o kategoriích kandidát tajné spolupráce, kandidát agenta či kandidát informátora.“

1.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pokusy s prototypy třiček v českolipském Centru textilního tisku.
5

Patrioti z Lípy mají na triku obtisk kanálu

Úřad práce. Ilustrační foto.

Nezaměstnanost klesá pomaleji. Hrozí úplné zastavení

Hokejisti České Lípy byli v Turnově blízko k výhře

Liberecký kraj - Více než vyrovnanou partii s lídrem Krajské ligy mužů odehráli hokejisté České Lípy ve 13. kole na ledě Turnova.

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Bor po mnoha letech dosáhl svého

Nový Bor - Sbírky novoborského sklářského muzea mu konečně i patří. Další muzea spravující papírově cizí předměty budou následovat.

Do České republiky míří orkán. Už ráno komplikoval dopravu silný vítr a sníh

Severní Čechy - Dopravu v České republice v pondělí ráno omezily především zbytky sněhu a na některých místech také silný vítr. Opatrní by řidiči měli být zejména na silnicích druhých a nižších tříd ve vyšší polohách.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT