Ekoporadna Orsej při Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě pořádá 11. května tradiční přírodovědný program o ptactvu Libereckého kraje „Vítání ptačího zpěvu".

Sraz je v 9 hodin před budovou muzea, odkud se účastníci pod vedením ornitologa Miroslava Honců vydají na nenáročnou vycházku, která povede částí Holý vrch, dále podél řeky Ploučnice až na odchytové stanoviště ptactva.

„Zde se dozvíme, jak probíhá samotný odchyt, určování, evidence a kroužkování jednotlivých druhů ptáků. Po celé trase i na konečném stanovišti se také budeme mít možnost učit, jak rozpoznat konkrétní druh podle jeho hlasového projevu," říká Markéta Váchalová Vojtíšková z českolipského muzea. Organizátoři doporučují teplé oblečení a vhodnou obuv do terénu.

Vítání ptačího zpěvu navazuje na tradici založenou v roce 1983 v britském Birminghamu pod názvem Dawn Chorus Day, kde místní ornitologové přišli s nápadem přivítat vždy první neděli v květnu přicházející jaro. Akci později převzali partneři BirdLife International v celé Evropě a Vítání se tak stalo nejmasovější ornitologickou akcí vůbec. Česká společnost ornitologická organizuje Vítání ptačího zpěvu od roku 1992.