Stejně jako při redukci poboček i zrušení víkendového provozu Česká pošta vysvětluje ekonomickými důvody a především malým zájmem zákazníků. Těch přišlo na pobočky během sobotní otvírací doby jen velmi málo. Podle tiskového mluvčího státního podniku Ivo Vysoudila se ani v tomto případě nejedná o žádnou jednorázovou plošnou úpravu. „Návštěvnost poboček sledujeme průběžně,“ řekl Vysoudil s tím, že konkrétně v Libereckém kraji došlo ke zrušení sobotního provozu k 1. červnu letošního roku v Mimoni, Doksech a v Lomnici nad Popelkou. A to na základě minimálního zájmu o provoz ze strany klientů.

„Ve všech případech byl tento krok projednán se zástupci samospráv. Žádné další omezení sobotního provozu v tuto chvíli není naplánováno,“ konstatoval mluvčí České pošty Ivo Vysoudil.

Jednou z pošt v Libereckém kraji, na kterou dopadlo omezení víkendového provozu, je pobočka v Mimoni, třetím největším městě Českolipska, která sídlí v budově radnice na Mírové ulici a byla otevřena v sobotu dopoledne. Podle starosty Petra Krále byl o tomto chystaném opatření informován dlouhou dobu předem.

„Myslím, že jediný problém s tím bude v prosinci před Vánoci. Jinak se domnívám, že zrušení soboty je pořád lepší než zrušení celé pošty jako někde jinde,“ sdělil starosta Král s tím, že občané Mimoně se k tomuto z dalších kroků České pošty nijak významněji nevyjadřovali. „Celou záležitost všichni bereme tak, že jsme mohli dopadnout hůře,“ mínil mimoňský starosta.

V nedalekém, o něco menším městě Doksech u Máchova jezera, kde se ovšem přes rekreační sezónu počet lidí násobí, státní podnik omezil otvírací dobu pobočky na Náměstí Republiky. Také sem chodilo v sobotu dopoledne k poštovním přepážkám velmi málo klientů.

„Než jsem se stal starostou, využíval jsem služeb především v sobotu, protože ve všedních dnech jsem byl v době otevírací doby České pošty pracovně vytížen mimo Doksy. Kdybych tedy nepracoval v Doksech, uzavření pošty v sobotu bych vnímal negativně. Zástupkyně České pošty nám sobotní uzavření odůvodnily klesajícím zájmem o služby a personálními problémy,“ komentoval opatření starosta města Roman Fajbík, který přiznal, že jinak služby České pošty využívá sporadicky. A je přesvědčen, že služby státního podniku, především ty kurýrní, využívá stále méně lidí.

Podle Fajbíka, v dnešní době lidé využívají spíše služby dopravců jako jsou PPL, DPD, GLS, DHL a další. „Dále jsou v Doksech k dispozici výdejní místa Zásilkovny včetně Zboxu, nebo Alzabox. Vím, že občané si nad sobotním uzavřením pošty mnohdy povzdechnou. Že by to byl zásadní problém, tak takovou odezvu nemám,“ uvedl starosta Doks.

Naopak kritičtěji vnímá, že otevírací doba místní pošty je v pondělí a středu stanovená až od 10 hodin a má za následek delší fronty. V oba dny pak zavírá až v 18 hodin, v ostatních dnech otevírá sice v 8 ráno, ale zavírá už v 16 hodin. „Na druhou stranu je dobré, že lze v Doksech využívat služby Poštovní spořitelny, které jsou důležité především pro seniory. Také si myslím, že v dnešní době jsou již hojně využívány služby online, především ty peněžní,“ poznamenal starosta Doks Roman Fajbík.

K vlně omezování poskytovaných služeb přinutila Českou poštu velmi špatná ekonomická situace, do které se i za přispění několika minulých vlád dostala. Stát totiž dlouhodobě nehradil všechny služby, které si od pošty objednal a ta tak před sebou hrne poměrně velkou ztrátu. Jen za rok 2022 byla v minusu 1,725 miliardy korun, o rok dříve činila ztráta 681 milionů.