Bylo mu třicet let, když připravil první projekt obchodního domu v České Lípě. V pětatřiceti letech ho upravil a když mu bylo osmatřicet, obchodní dům se konečně postavil.

Profesor Emil Přikryl, autor podoby obchodního domu Banco (původně Uran), získal Cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury pro rok 2012. Oceněním chtěla ministryně kultury Alena Hanáková vyzdvihnout Přikrylovy dlouhodobé umělecké a pedagogické zásluhy v oblasti architektury.

Přikrylův kolega Mirko Baum v knize Emil Přikryl a jeho škola (2010) napsal: „Myslím, že náplní architektova života není postavit toho co nejvíce, avšak to, co postaví, postavit dobře. Emilovo dílo není velké počtem, ale kvalitou, která mu již dnes zajišťuje místo na Parnasu české architektury, místo mezi takovými velikány, jako byli Jan Kotěra či Jaroslav Fragner."

Uran řadí odborníci mezi Přikrylova nejvýznamnější díla. „Navrhoval jsem i větší a důležitější stavby, ale řada z nich se nikdy nerealizovala, zatímco obchodní dům v České Lípě ano," uvedl Přikryl. „V SIALu jsme u mnoha projektů pracovali kolektivně, kdežto Uran jsem navrhoval sám."

Vloni byl v Lípě

Když se vloni začalo mluvit o tom, že se má Banco zbourat, přijel se Emil Přikryl, profesor pražské Akademie výtvarných umění, do České Lípy na „svoje dítě" podívat. „Byl jsem v Lípě vloni dokonce dvakrát. Zajímalo mě, jak vypadá obchodní dům nyní," přiznává.

Podle něj to není příjemné, když se uvažuje o demolici stavby, kterou navrhoval. „Ale dogmaticky na tom nelpím. Nicméně si myslím, že lepší než demolice je přestavba. Řada lidí tvrdí, že je to dražší a náročnější, ale tomu nevěřím," tvrdí Přikryl. „Když už ale má místo původního objektu stát něco nového, mělo by to být lepší."

Emil Přikryl na přelomu 70. a 80. let nenavrhoval v České Lípě jen Banco. „Dělal jsem studii pro celou jižní část, od Červeného zámečku až po dnešní fotbalový stadion. Uran jsem původně navrhoval tak, aby komunikoval s domy, které v jeho blízkosti stály. Tu ulici pak ale zbourali," vzpomíná.

„Tehdejší městský architekt mocně prosazoval parkingy. To bylo českolipské zaklínadlo té doby: místa pro parkování." Dnes by se podle něj Lípa měla zaměřit na to, aby dostavěla domy a ulice tam, kde chybí. „Na jednu stranu se měl bourat obchodní dům Uran, ale například půlka dnešní ulice Hrnčířské úplně chybí."

V anketě radničních Městských novin se proti demolici Banca Uranu a výstavbě nové nákupní galerie vyslovilo 1298 lidí, 833 hlasů bylo pro demolici.

Profesor Emil Přikryl

- narodil se v roce 1945 v Bílovci

- absolvoval Fakultu architektury při ČVUT a Školu architektury při AVU

- od roku 1969 byl členem Školky SIALu pod vedením Karla Hubáčka

- v roce 1990 SIAL opustil a vrátil se na Akademii výtvarných umění, kde působí jako profesor dodnes

- kromě Uranu patří mezi jeho významné realizace rodinný dům Věry Chytilové v Praze-Tróji (natáčel se tu Hřebejkův film Nevinnost), rekonstrukce Galerie Benedikta Rejta v Lounech či sociální bytový dům IBA v berlínské čtvrti Kreuzberg, který navrhoval společně s J. Eislerem a J. Suchomelem (autorem českolipského kulturního domu Crystal)

Kvůli Bancu se bouřili architekti. A co dál?

Česká Lípa - Téma demolice obchodního domu Banco (původně Uran) a výstavba nové nákupní galerie vloni vzbudila nemalý rozruch v České Lípě i mezi odborníky po celé republice. Architekti hromadně bombardovali českolipskou starostku Hanu Moudrou, aby se zasadila o záchranu objektu, který patří mezi nejvýznamnější díla architekta a profesora pražské Akademie výtvarných umění Emila Přikryla.

Jak vypadá situace dnes? „Z našeho pohledu je to na mrtvém bodě," říká mluvčí českolipské radnice Kristýna Brožová. „Město nijak nemůže ovlivnit plány a osud obchodního domu Banco, protože mu nepatří. Na žádost developera se pouze zabývalo prodejem pozemků dnešního parkoviště vedle Banca, které patří městu, a výsledek byl, že město v tuto chvíli nemá zájem tuto plochu prodávat. A pokud jde o toto parkoviště, nemáme ani žádné další signály nebo podněty, které by znamenal."

Deník včera kontaktoval také developerskou společnost CS Properte Private, která o demolici Banca usilovala. Ačkoli zástupce firmy přislíbil vyjádření, nikdo se nakonec neozval. A obchodní dům v neofunkcionalistickém stylu s postmoderními kruhovými okny a keramickým obkladem fasády funguje dál.