Možnost zapojit se do běžného života dostane osm klientek s lehčí formou mentálního nebo zdravotního postižení, které nyní žijí v Domově Sluneční dvůr v Jestřebí.

Rekonstrukce třípodlažního domu, který se nachází v českolipské části Svárov naproti základní škole přijde Liberecký kraj na 6,8 milionů korun. Práce začnou na jaře a hotovo by mělo být nejpozději na podzim letošního roku. Hlavním cílem je umožnit postiženým žít mezi lidmi, a nikoli za zdmi ústavů, navazovat běžné vztahy a případně i pracovat.

Sestřičky z českolipské porodnice a dětského oddělení převzaly od nadace desítku speciálních kufříků.
Českolipská porodnice se zapojila do projektu Život v kufříku

„Dům dostane novou střechu, bude zateplen a budou tu provedeny takové stavební úpravy interiéru, aby to odpovídalo současným standardům ubytování osob s lehčím stupněm zdravotního postižení,“ uvedl náměstek hejtmana LK pro sociální oblast Pavel Svoboda.

V prvním poschodí domu vznikne jeden byt o třech pokojích. Dva pokoje budou využity pro ubytování vždy jedné klientky a třetí místnost, původně obývací pokoj, bude přestavěna na kuchyň. Ta bude zároveň sloužit jako společenská místnost. Podobně velké byty vzniknou i ve druhém a třetím poschodí.

V Partyzánské ulici v České Lípě nechá kraj opravit dům za 6,8 milionů korun. Nastěhují se sem postižené ženy z Jestřebí.Zdroj: Deník / Charvátová Kateřina„Ženy z domova v Jestřebí získají tak bydlení podobné tomu, jak žijí zdraví lidé. Budou tu mít větší soukromí a budou vedeny k vyšší míře soběstačnosti,“ dodal. V domě po rekonstrukci vznikne také technické zázemí včetně prádelny, sušárny a úklidové komory a také zázemí pro personál. Ženy budou moci využívat i přilehlou zahradu, která je přístupná přímo z budovy.

Stěhování je součástí takzvaného transformačního plánu Domova Sluneční dvůr. „Chystaná transformace pobytového zařízení by měla přinést celkem 44 ženám více vyhovující bydlení domácího typu a pomáhat tím s jejich začleňováním do společnosti. Měla by být z velké části hrazena z dotací Evropské unie a Ministerstva práce a sociálních věcí ČR,“ popsala mluvčí Libereckého kraje Markéta Žitná.

Další domy pro postižené by měly vzniknout v České Lípě na Ladech, v Sosnové a Jestřebí. Odhadované náklady na tyto budovy se pohybují kolem 100 milionů korun. „Na lokalitu Sosnová byla již žádost o dotaci na ministerstvo podána, ostatní žádosti jsou ve fázi přípravy. Transformace by měla být dokončena v roce 2020,“ doplnila Žitná.

Ilustrační foto.
V České Lípě znovu funguje zubní pohotovost