Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Postižené ženy z Mařenic brzy čeká stěhování, stavaři finišují

Novoborsko - Dva rodinné domy v Novém Boru a další ve Cvikově za desítky milionů korun stojí krok od úplného dokončení.

1.11.2015 43
SDÍLEJ:

Dva domky vyrostly v Novém Boru, další dva objekty pak ve Cvikově.Foto: Deník/Adéla Vachtová

Už jen zkolaudují, vybaví nábytkem a nezbytným zařízením a velké stěhování může vypuknout. Pouhý krůček od dokončení stojí rodinné domky pro mentálně postižené ženy z Mařenic, které bezmála rok vznikaly v Novém Boru a Cvikově.

Dokončením těchto čtyř staveb se na Novoborsku uzavírá několikaletý projekt Libereckého kraje, jehož cílem je handicapovaným ženám především umožnit větší kontakt se společností.

Ženy z Mařenic se na nové bydlení těší

„Stěhování je záležitost ještě delší doby, ale připravujeme se na něj intenzivně už tři roky, co se týká třeba dovedností. Lidé se také chodí koukat na stavby, sledují jak rostou a do nového bydlení se těší," řekla Deníku Petra Bröcklová, ředitelka Domova pro osoby se zdravotním postižením v Mařenicích.

Práce na rodinných domcích pro postižené ženy z Mařenic v Novém Boru a Cvikově míří do úplného finále. Do dvou domů v Novém Boru a dalších ve Cvikově se má přestěhovat dohromady třicet žen. Podle Blanky Daníčkové z Krajského úřadu Libereckého kraje by pak stěhování mělo proběhnout nejdéle během prvního čtvrtletí příštího roku. Do obytných domů se přestěhují klientky z ženského Domova pro osoby se zdravotním postižením v Mařenicích. Domov tam leží mimo obec, má nevhodnou polohu a je složitě dostupný.

Právě proto ho Liberecký kraj zařadil do projektu Podpora transformace sociálních služeb. Rada Libereckého kraje o tom rozhodla už v roce 2007. Poté následovalo dlouhé období projektové přípravy, včetně vyhledávání vhodných míst k jejich realizaci.

Ve Cvikově, kde vyrostlo kromě domu určeného k bydlení také aktivizační centrum se zázemím pro management, projekt našel místo západně od náměstí ve směru k Pivovarské ulici. V Novém Boru jeden z rodinných domků vyrostl u fotbalového hřiště, druhý potom vedle městského divadla.

„Ve Cvikově bychom měli mít devět uživatelů a v Novém Boru jedenadvacet s tím, že ti novoborští budou auty nebo autobusem přejíždět za aktivizačními činnostmi do Cvikova," popsala už dříve ředitelka Domova v Mařenicích. Projekt transformace přišel celkem na 56 milionů korun. Liberecký kraj k jeho realizaci využil finanční prostředky z Evropské unie.

Práce na rodinných domcích pro postižené ženy z Mařenic v Novém Boru a Cvikově míří do úplného finále.

Autor: Adéla Vachtová

1.11.2015 VSTUP DO DISKUSE 43
SDÍLEJ:
Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Pohádka Johna Shockleeho je pozitivní, inspirativní a zábavná, o tom, že žít své sny lze v jakémkoliv věku.

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Případ uniklého formaldehydu řeší policie

Česká Lípa – Incident, při kterém se dvě ženy nadýchaly nebezpečné látky, převzali policisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení