„Například na Grabštejně se dozvíte zajímavosti ze života diplomata Jan Václava Gallase,“ zve mluvčí oblastního Národního památkového ústavu Lucie Bidlasová.

Zdejší průvodci si pod vedením kastelánky Ivy Bártové připravili sérii scének ze života tohoto prvního majitele Grabštejna z rodu Gallasů. „Měl tak zajímavý život, že ani nebylo potřeba si něco vymýšlet,“ poznamenala kastelánka, která je i autorkou scénáře.

Poprvé scénky na Grabštejně sehráli letos v červenci a slavili velký úspěch. A velký zájem je o „prohlídky plné nebezpečí, zvratů a zrady“ podle množství rezervací i tentokrát. Program začíná vždy každou půlhodinu od osmé večer.

BENEFIČNÍ KONCERT POMŮŽE DĚTEM

Hrůzyplná atmosféra bude podle Bidlasové i na Bezdězu, kde na návštěvníky může vybafnout například strašidlo. „Kromě toho zde bude řinčet zbroj a diváci se také mohou těšit na vystoupení skupiny Pe and Pe, která představí zajímavou a svižnou anglosaskou muziku,“ dodala Bidlasová.

Hrané prohlídky si připravili i na Hrubém Rohozci, tentokrát na téma „Muž a žena napříč staletími aneb od dotyků k dotykáči“, nebo na Valdštejně. „Letos poprvé se také připojil i Sychrov, který zve na koncert šansonů a prohlídky zaměřené na Rohany ve službách diplomacie,“ přiblížila Bidlasová.

Výjimečnou akcí je podle ní v rámci celé republiky benefiční koncert na Troskách, kde vystoupí čtyři kapely tvrdšího ražení. „Výtěžek z akce poputuje do Dětského centra Sluníčko v Turnově,“ upřesnila Bidlasová. Podle ní jsou noční prohlídky potemnělými hrady a zámky každý rok hojně navštěvované. Fronty před pokladnami organizátoři očekávají i letos. „Proto by bylo dobré, kdyby si zájemci raději předem zajistili rezervaci,“ upozornila mluvčí.

Hradozámecká noc se letos bude konat podeváté.