Ze všech výkladních skříní nyní na kolemjdoucí halekají křiklavé cedule o slevách. Tu třicet, jinde padesát a někde dokonce devadesát procent. Slevy se netýkají jenom sezónního zboží a ošacení, ale třeba i potravin. Kdo by odolal, když se nabízí možnost ušetřit?

„My jsme s rodinou domluvení, že pod stromeček dostávám peníze,“ poznamenala Jana Kroupová z České Lípy s tím, že v povánočních slevách si pak za ně nakoupí značkové oblečení s výraznou finanční úsporou.

„Hned po svátcích jsme šli koupit synovi bundu a na ní jsme ušetřili skoro tisícovku,“ pochvaluje si povánoční slevy další z nakupujících Renata Váňová. Zkrátka, kdo dostal pod stromeček obálku a v ní pár stovek nebo dokonce tisícovek, má nyní šanci to roztočit při nákupu takřka čehokoliv minimálně za polovinu původní ceny.

Žebříček vede oblečení

Podle statistik a průzkumů utrácíme peníze ve velkém nejen před Vánocemi, ale i po nich. Nárůst po svátcích je ale výrazně vyšší. Lidé se nyní zaměřují především na oblečení, dále se slevou nakupují obuv a teprve potom se v žebříčku zájmu umístila elektronika jako například televizory nebo DVD přehrávače. Oblečení je v hledáčku zákazníků na prvním místě a prodejci to vědí.

„Slevy padesát procent na našich prodejnách se vztahují na kompletní sortiment, tedy opravdu na vše,“ upozornil Tomáš Rejthar, obchodní ředitel společnosti Street and Sports Wear, kterou většina lidí zná jako s.a.m. Se slevami začali ihned po svátcích a jak Rejthar podotkl, zájem zákazníků je obrovský, což se samozřejmě projeví na tržbách. Stejné slevy nasadily po svátcích i v prodejnách Hervis Sport.

„Akce platí pouze na vybraný zimní sortiment,“ upřesnila za firmu Hervis Sport Kateřina Havlíková z marketingového oddělení s tím, že výprodeje tradičně přilákají na prodejny větší množství zákazníků.

I když se zájemci o koupi hrnou, přeci jenom takové zlevňování ve velkém něco stojí. O kolik peněz firma přijde, zůstává podle Havlíkové interní informací. Nyní se zlevňuje i množství dalšího sortimentu, ale některé akce již trvají déle. Například podle Lukáše Hory ze společnosti Ahold začaly slevy v prodejnách Albert již před Vánocemi a pokračují dosud.

Mejdan pořídíte za babku

„Jedná se například o hračky nebo o kosmetické balíčky, které nabízíme se slevou padesát procent,“ doplňuje Lukáš Hora a dodává, že například vánoční cukrovinky jdou dolů až o tři čtvrtiny z původní ceny a prozradil, že další velká vlna slev bude následovat bezprostředně po Novém roce.

„Výprodej bude končit 25. ledna a chystaná sleva se bude týkat zejména nepotravinářského zboží, tedy hraček, oblečení, zimních doplňků a vybavení, drobné elektroniky,“ upřesňuje chystané slevy Lukáš Hora. Lidé budou moci nakoupit zboží zlevněné až o sedmdesát a podle Hory u některého zboží až devadesát procent.

Řetězce nezůstávají stranou

Řetězce nyní zlevňují jako pominuté. Kdo si ale pospíšil, mohl nějakou tu korunu ušetřit už před svátky. „Už před Štědrým dnem jsme nabízeli našim zákazníkům zajímavé slevy, například na hračky nebo kosmetiku,“ řekl mluvčí společnosti Kaufland Michael Šperl. Když narazíte na slevy, dá se leccos uspořit i na aktuální silvestrovské oslavě.

Kdo tedy po skončení vánočních svátků ještě disponuje nějakou finanční rezervou, může se nejen obléct za polovinu, ale připravit i večírek u příležitosti příchodu Nového roku s pocitem, že za málo peněz dostal hodně muziky.

Autor: Tomáš Mařas