Dva dny obav a strachu mají za sebou lidé na Českolipsku. Velká voda znovu na několika místech v regionu zaplavila zahrady a uzavřela silnice. Od soboty odpoledne hladiny řek a potoků začaly pomalu klesat.

Ploučnice v České Lípě v sobotu před polednem vyskočila krátce nad třetí stupeň, který znamená stav ohrožení, ale nezpůsobila žádné větší škody. Vysoká hladina řeky uzavřela dvě místní komunikace: z Vlčího Dolu do Žizníkova a z Horní Police do Žandova.

Daleko větší obavy měli lidé ve Stružnici, kde Ploučnice kulminovala na 261 centimetrech v odpoledních hodinách. U mnoha nemovitostí velká voda zalila zahrady a zastavila se doslova až u prahů, pod vodou se ocitlo i fotbalové hřiště v nedalekém Jezvé. „Pořád to stoupá a voda začíná pomalu prosakovat do domu,“ volala žena ze dveří rodinného domu obklíčeného vodou ve Stružnici. Kousek od ní se na vodě houpala připravená kanoe.

Řeku neustále kontroloval také Josef Růžička, u něhož voda šplouchala nadosah pytlů s pískem, které měl vyskládané podél domu. „Od léta jen vysoušíme, na podzim přišla voda a teď zase. Už je toho moc,“ povzdechl si Josef Růžička.

Obavy a rezignace ovládly obyvatele Pertoltic pod Ralskem, obce, kterou loňské povodně poničily nejvíce. Panenský potok se v noci z pátku na sobotu, kdy jeho hladina vystoupila na 190 centimetrů, rozlil na lukách až na několik desítek metrů šíře. V jedné části obce uzavřel přístupovou cestu pro několik obyvatel rodinných domů.

Zahradu pod vodou měla rodina Stanislava Svobody. Ještě pořád dávají dohromady dům po loňské povodni. „Zvykli jsme si, že na jaře se potok trochu rozvodní, ale tohle je už moc. Nemá to konce,“ řekl Stanislav Svoboda.

On i jeho sousedé viní z opakovaných povodní Povodí Ohře. „Po srpnu slíbili, že upraví koryto potoka. Upravili, ale všechno co vybagrovali, nechali na břehu. A teď je všechno zpátky,“ podotkl Svoboda.

Na třetí povodňový stupeň vystoupal i Bobří potok ve Stvolínkách, kde se v jedné části obce jinak mírný potok rozlil do několika desítek metrů a zaplavil silnici. Stav ohrožení panoval, podle povodňového portálu libereckého Krajského úřadu, i na Svitávce ve Velenicích. V neděli odpoledne se hladiny sledovaných řek a potoků uklidnily. Na druhém povodňovém stupni se držela Ploučnice ve Stružnici a bdělost, tedy první stupeň, platil ještě v České Lípě.