Odřad, tedy potřebné síly, prostředky a zásahová technika, vyjel z liberecké stanice HZS Libereckého kraje po 12. hodině.

„S řídícími důstojníky jsme sestavili odřad tak, aby byla zabezpečena akceschopnost jednotek požární ochrany v Libereckém kraji,“ řekl Jan Hrdlička, náměstek ředitele pro IZS a operační řízení. Minimální doba nasazení odřadu je 48 hodin, poté dojde ke střídání zasahujících.

Skládka pražců hoří v Tisové nedaleko Sokolova, dým ohrožuje okolní obce
Požár skládky pražců v Tisové: zranění hasiči, likvidace potrvá několik dní

Podle požadavků velitele zásahu může být povolána další speciální technika. Za HZS Libereckého kraje budou nasazeny čtyři velkoobjemové cisterny, v záloze je připraveno i velkokapacitní čerpadlo Somati, které je dislokováno na stanici v České Lípě a v případě požadavku velitele zásahu může být rovněž vysláno na místo zásahu.

Členové odřadu v Tisové na Sokolovsku na místě události zasahovali s krátkými přestávkami nepřetržitě osmnáct hodin. 

Na místo určení dorazil liberecký odřad v sobotu 26. srpna kolem páte hodiny odpolední, o několik desítek minut později hasiči zahájili hasební práce, byli rozděleni do hasebních úseků. Už tak náročný zásah byl komplikovaný i kvůli klimatickým podmínkám na místě. Kolem sedmé hodiny večerní družstvo z liberecké stanice HZS Libereckého kraje na 1. úseku vystřídalo HZS Plzeňského kraje. „Velitelem úseku se stal ppor. Radek Musil a zřídili jsme úsek č. 3, na kterém velel mjr. Jan Pluhař,“ popsal velitel odřadu Tomáš Janoušek.

Pětatřicetičlenný odřad byl složený z profesionálních hasičů ze všech čtyř územních odborů HZS Libereckého kraje (Liberec, Jablonec n. N., Semily i Česká Lípa) a z dobrovolných hasičů – JSDHO: Hrádek nad Nisou, Lomnice nad Popelkou, Jablonec nad Nisou – Paseky a Nový Bor.

Velkým pomocníkem při zásahu u Tisové je letecké hašení.
Požár skládky v Tisové pohledem pilota vrtulníku, podívejte se na hašení z výšky

Požár skládky v Tisové na Sokolovsku, kde jsou uložené nejen železniční pražce, ale i další podobný materiál, vypukl v pátek 25. srpna krátce před jednadvacátou hodinou. Na místo okamžitě vyrazili nejen profesionální hasiči, ale také dobrovolní. Vyhlášen byl třetí stupeň požárního poplachu.

V sobotu 26. srpna pokračuje zásah leteckým hašením dvou vrtulníků. Postupně se daří zmenšovat plochu zasaženou požárem, stále se ale vyskytují plameny ohně. Na pomoc přijelo ještě několik jednotek z Středočeského a Libereckého kraje. U požáru zasahují od rána také hasiči z Plzeňského a Ústeckého kraje. 

Letecké hašení u Tisové na Sokolovsku

Zdroj: HZS KK

Vodu na místo hasiči dopravují kromě cisteren také velkokapacitním čerpadlem z blízkého odkaliště. Od noci je na místě chemická laboratoř, která měří zplodiny hoření v ovzduší. Ani v noci, ani v ranních hodinách nebyly naměřeny zvýšené koncentrace. Kouř je stále viditelný z mnoha kilometrů. Policie uzavřela cesty k areálu a odklání vozidla.