„Ve Skalici k požárům docházelo celkem pravidelně, protože domy byly dřevěné. Obyvatelé vařili na otevřených ohništích, svítili svíčkami, později petrolejem. Takže neštěstí bylo dřív než na nové boty,“ reagoval znalec místní historie Miroslav Hammer na dotaz Deníku v souvislosti s pátečním požárem, kdy v obci vyhořel dřevěný dům.

Je přesvědčen, že nejhorší požár, co v minulosti postihl Skalici byl ten z 8. září roku 1868. Jeho průběh a následky se staly pro skalické podnětem k založení zdejší jednotky dobrovolných hasičů. „Ničivý požár vypukl v době, kdy se velký počet lidí účastnil poutě v Kamenici. Slunce prý svítilo již nepřetržitě dva týdny.Vše bylo vysušené,“ uvedl badatel.

Po požáru bytového domu ve Valteřicích
Koukáme na fotbal a najednou děsná rána, řekl muž z bytu, který zničil oheň

Oheň tehdy vypukl na jedné usedlosti, kde byla později vybudována elektrárna. Plameny rychle přeskočily na okolní domy a šířily se po obou stranách silnice a potoka směrem do horní části obce. Podle skalického patriota jim padly za oběť skoro všechny domy mezi č. 136 a č. 155. Jak připomněl, kvůli panujícímu vedru se nedalo pracovat na polích, proto na sváteční procesí šlo mnohem více mužů než obvykle.

„Tím scházely silné paže, které by pomohly uhasit oheň. Lidé byli proti plamenům bezmocní,“ přiblížil Hammer. Jelikož tenkrát nebyli ve Skalici žádní hasiči, snažili se lidé uhasit oheň kbelíky vody. Škody byly obrovské, i když hasil kdo mohl a bylo nasazeno i několik cizích požárních jednotek. „Jen málo majetku bylo zachráněno. Sedlákům shořela veškerá úroda,“ zdůraznil Hammer.

Jak upřesnil, celkem padlo ohni za oběť 30 obytných domů, 12 stodol a pět kůlen. „Proto za několik měsíců po této tragédii založil tehdejší starosta Julius Meltzer ve Skalici dobrovolný sbor hasičů a převzal jejich velení,“ řekl Hammer. Aby si mohli hasiči koupit stříkačku s napáječem, vyhlásili loterii a výtěžek šel na pořízení stříkačky. Věcné dary pro výhry v této loterii přicházely nejen ze Skalice a okolí, ale i od obchodníků z Holandska a Španělska. „První cena byla lákavá – stojací hodiny od císaře Franze Josefa I. Vyhrál je litec mosazi Kreibich z Boru. Výtěžek z loterie byl tak vysoký, že bylo možné zakoupit pro stříkačku i třetí napáječ,“ uvedl Hammer.

Stav vyhořelého domu ve Skalici u České Lípy, sobota 17. prosince 2022 ráno.
Hrozné nadělení před Vánocemi, zoufají si Skaličtí. Obec lidem z domu nabízí byt

Další velký požár ve Skalici u České Lípy přišel v roce 1873. Tehdy vypukl ve škole na náměstí a od něj chytlo i několik domů v okolí. Právě k této události má badatel dobovou fotografii, na kterou se můžete podívat. „Stará fotografie ukazuje dnešní školní jídelnu v roce 1873 při požáru,“ vysvětlil Miroslav Hammer. Na druhém archivním snímku, který je z roku 1929 jsou pyšní skaličtí hasiči, když dostali novou stříkačku. „Třetí fotka s požární tématikou je až z padesátých let, ze cvičení na školním hřišti u hřbitova,“ dodal.