Pozemek pro stavbu rodinného domku lze na Českolipsku koupit poměrně levně. Největším problémem je to, že parcely často nejsou připojeny na inženýrské sítě.
Většina měst a obcí se snaží přilákat nové obyvatele, a proto připravuje zainvestované pozemky pro výstavbu rodinných domů. V České Lípě takto připraví parcely v lokalitě U Kola. „Ceny za parcely bude schvalovat zastupitelstvo. V minulosti se pozemky pro rodinnou výstavbu prodávaly za 400 Kč za metr čtvereční. Počítá se, že dojde k navýšení cen,“ uvedla mluvčí českolipské radnice Kateřina Amrichová.
Také v Zákupech připravují podmínky pro individuální bytovou výstavbu. „Momentálně parcely nenabízíme, ale v letošním roce máme přislíbeno od Severočeské vodárenské společnosti, že dodělá kanalizaci, na kterou by se mohlo připojit 47 nových rodinných domů,“ řekla starostka Zákup Miroslava Hudaková. Cena za metr nezainvestovaného pozemku je v Zákupech 350 Kč.
V Novém Boru zvažují, zda bude výhodnější prodat pozemky bez inženýrských sítí, nebo sehnat peníze, pozemky zainvestovat a pak teprve prodávat. „Uvažujeme o prodeji parcel Na Podskalské. Zatím hledáme zdroje. Je tu prostor pro výstavbu 80 rodinných domů,“ upřesnil místostarosta Jindřich Mareš.

Volné parcely už nemají v Sosnové. „Jednáme o převodech z Pozemkového fondu, ale to je otázka několika let,“ řekl starosta Lubomír Michálek.
Ani ve Svoru nejsou obecní pozemky k mání. „Připravujeme nový územní plán, kde by bylo místo pro osm rodinných domů. Pozemky ale nejsou zasíťované. Snažíme se zastavět hlavně proluky,“ prozradila starostka Jaroslava Petrboková. Dosud ve Svoru prodávali pozemky za stokorunu za metr čtvereční.
V Kravařích prodávají stavební parcely sporadicky. „Dáváme přednost tomu, aby se rekonstruovaly staré nevyužívané domy. Snažíme se zachovat charakter vesnice, a proto prodáváme parcely velmi málo,“ vysvětlil starosta Vít Vomáčka. Pokud se rozhodnou, že pozemek prodají, pak tak učiní až po kolaudaci nového domu. Stavebník má podepsanou smlouvu o smlouvě budoucí, že mu obec pozemek prodá. „Nezasíťované pozemky prodáváme za cca 50 Kč za metr čtvereční,“ upřesnil Vít Vomáčka.

Další zprávy z regionu najdete zde