Stružnický mlýn je na suchu a mladý mlynář Matěj musí podniknout záchrannou misi k Robečskému potoku. Tak začíná nová geolokační hra Mlynářská odysea, kterou spustila společnost Geofun společně s městem Česká Lípa. Míří na turisty i místní zvědavce, kteří chtějí lépe poznat nedalekou národní přírodní památku Peklo i město samotné.

„Cestovní ruch, který křísíme k životu, stavíme hlavně na zážitkové turistice. Naším cílem je přivést nové návštěvníky a zabavit je. Šli jsme záměrně do mobilních aplikací, chytrých telefonů a lokalizací, protože je čas odpoutat se od tištěných letáků a propagačních materiálů a přizpůsobit se duchu doby, která i do oblasti cestovního ruchu přináší nové zajímavé možnosti,“ podotýká starostka Romana Žatecká.

ABY KOLO KLAPALO

Pomocí chytrého telefonu se hráči stanou součástí příběhu mlynářského synka, který se vydává zmapovat situaci na Robečském potoce. Doufá, že by z něj mohlo do řeky Ploučnice přitéci více vody, a mlýn by tak mohl opět začít klapat. Kdo mu pomůže a vydá se společně s ním na dobrodružnou pouť, odhalí záhadu vyschlé řeky a pomocí úkolů se dozví řadu zajímavostí o mlynářském řemeslu a pozná místní kraj a přírodu.

Do hry se mohou zájemci zapojit kdykoli během roku a je dobré si na ni vyčlenit alespoň dvě hodiny. Je možné ji projít se psem nebo sportovním kočárkem. Pro instalaci hry postačí do prohlížeče v chytrém telefonu otevřít adresu qr.geofun.cz/407. Telefon sám nabídne instalaci bezplatné aplikace a následně stažení hry Mlynářská odysea. „Pak už stačí dojít k turistickému rozcestníku Karba, který se nachází poblíž železniční stanice Zahrádky u České Lípy, a aplikace sama nabídne odstartování hry. Ta je k dispozici také v německém jazyce,“ říká projektový manažer společnosti Geofun Vít Pechanec.

Systém Geofun her se vyvinul z populární zábavy geocaching, která spočívá v hledání ukrytých balíčků pomocí GPS navigace. Geofun hry ale kromě hledání určitých míst a předmětů přinášejí i možnost interaktivního plnění úkolů skrze mobilní aplikaci. Obsah úkolů není hráči znám, dokud nedojde na startovní místo. Povahu úkolů mohou hráčům v aplikaci naznačit pouze takzvané faktory geosrandy, které jsou celkem čtyři: fyzický, mentální, trapnosti a zábavy. Ty na stupnici od 1 do 5 ukazují, do jaké míry budou muset hráči zapojit svou sílu, mozek nebo smysl pro humor.

SLOUP I JEŠTĚD

Hra původně vznikla v oblasti Českomoravského pomezí a následně se rozšířila do celé republiky, ale i za hranice. Mezi další místa v Libereckém kraji, kam se Geofun v minulých letech dostal, patří i Sloup v Čechách, liberecký Ještěd, Bozkovské jeskyně nebo Rokytnice nad Jizerou.