Konec státem regulovaného nájemného dělá starosti lidem, kteří bydlí v domech společnosti CPI Byty na českolipských sídlištích Sever a Kopeček. Majitel domů totiž zahájil vyjednávání o výši smluvního nájemného, které by mělo začít platit od ledna příštího roku.
Monika Rejnartová z občanského sdružení Za klidný Sever, lidem vzkazuje: „Dodatek nepodepisujte.“

Podle zákona končí regulace nájemného téměř v celé republice k 31. 12. 2010. Neexistuje ale žádné doporučení, jak stanovit novou výši nájemného. Vše je pouze záležitostí dohody mezi majiteli domů a nájemníky.

„Všem nájemníkům jsme poslali výzvu, že s nimi budeme výši smluvního nájemného projednávat formou dodatku ke stávající smlouvě. Chceme, aby se v novém nájemném odrážela velikost bytu, atraktivita lokality nebo dostupnost,“ řekl Daniel Bacík z CPI Byty.

Smluvní nájemné by se podle něj mělo pohybovat mezi 40 a 80 korunami na metr čtvereční v závislosti na uvedených podmínkách.
„Proto jednáme s každým nájemníkem zvlášť,“ doplnil Daniel Bacík.

Varovali předem

„Při jednání je na jedné straně nájemník a proti němu jsou dva až tři zaměstnanci CPI. Lidé se ale nemusí bát. Podle ohlasů od těch, kteří již mají schůzku za sebou, vše probíhá klidně, nikdo na ně netlačil. Dali jim možnost si předloženou dohodu odnést domů k prostudování,“ popsala Monika Rejnartová z o.s. Za klidný Sever, které chrání zájmy nájemníků na sídlišti Sever a Kopeček v České Lípě.

Sdružení prostřednictvím letáku, jež obdržela každá domácnost na zmíněných sídlištích, již dopředu varovalo jeho obyvatele, aby si dávali pozor na to, co podepisují, vše pečlivě pročetli. Nejdůležitějším upozorněním ale bylo, aby lidé pokud možno novou smlouvu ani nepodepisovali.

„Původně avizovaný dodatek by měl být dohodou mezi oběma stranami ke konkrétnímu bodu ve smlouvě. K podpisu ale CPI předkládá dohodu o změně smlouvy,“ upozornila na jednu z právních kliček Rejnartová. Jak dále zdůraznila, souhlas se zněním nové smlouvy může být pro mnohé lidi do budoucna likvidační.

Nemají záruky

„V současnosti je regulované nájemné ve výši šestačtyřiceti korun za metr čtvereční. Podle nové smlouvy by u bytů tři a čtyři plus jedna mělo vzrůst smluvní nájemné tři roky po sobě vždy o deset korun. U menších bytů je to ale už o patnáct korun, tím se po třech letech dostaneme na devadesát korun za metr. Po této době se pak smluvní nájemné bude zvyšovat podle míry inflace,“ upřesnila Monika Rejnartová s tím, že nájemníkům poté již nikdo nezaručí, kolik budou platit za užívání bytu.

Taková výše nájemného může ohrozit celou řadu lidí žijících v bytech CPI. „Sever je sídliště, které z šedesáti procent obývají nájemníci v předdůchodovém a důchodovém věku. To je nejvyšší počet ze všech lokalit v České Lípě,“ doplnila Rejnartová.

Sdružení proto nabízí lidem, kteří se neshodnou s CPI na nové výši nájemného a nepodepíší změnu smlouvy, aby se na ně obrátilo.
„Pomůžeme jim situaci řešit,“ ujistila Monika Rejnartová.

ČTĚTE TAKÉ

CPI čelí podezření z podvodu

Lidé ze Severu versus CPI

Na Severu nájemníci vyplňují zvláštní dotazníky majitele