Někdo posílá pravidelně pár stovek na dětské domovy, někdo sponzoruje zničené Haiti, někdo se alespoň slituje a rozdá na ulici více drobných, než normálně – jisté ale je, že Vánoce jako svátky milosrdenství jsou pro ty potřebnější dobrou dobou. Už osmým rokem v Libereckém kraji bude pomáhat i nadace Euronisa. Její veřejná sbírka nazvaná Pozvedněte slabé! proběhne od 13. do 16. prosince 2010 v šesti městech kraje.

„Sbírka probíhá letos už od června a zatím se nám na ni podařilo vybrat přes tři sta tisíc korun,“ uvedl tiskový mluvčí Nadace Euronisa Tomáš Maštálko.
Sbírka Euronisy je podle něj specifická tím, že vybrané peníze dostanou organizace právě v těch městech, ve kterých sbírka probíhá. „V Liberci to například bude napůl Hospicová péče svaté Zdislavy, která poskytuje terénní paliativní péči, a Tyflocentrum, které pečuje o hluchoslepé,“ popsal Tomáš Maštálko. „V České Lípě dostane výtěžek Asociace náhradních rodin, v Turnově zas domov Nová naděje,“ vypočítal.

Sbírka zavítá i do srdce Trojzemí – Hrádku nad Nisou, do Semil a do Varnsdorfu. Peníze budou vybírat dobrovolníci a studenti, v Liberci to budou konkrétně studenti Gymnázia F. X. Šaldy a Průmyslové školy strojní a elektrotechnické v Liberci. „Kolik získáme, nelze předem odhadnout, ale za osm let pořádání sbírky jsme vybrali čtyři a půl milionu korun,“ uvedl Maštálko.

„Veškeré prostředky, které ze sbírky získáme, použijeme na nákup zdravotnických pomůcek, především speciálních elektrickýchpolohovacích postelí. Jsou základním pilířem celé hospicové péče, prozatím jich vlastníme osm.“ Miroslava Kyksová, Hospicová péče sv. Zdislavy

Peněz by se v Liberci mělo dostat starým lidem, kteří využívají hospicové péče. Starat se o ty, kteří jsou často i v konečných stádiích smrtelných nemocí, vyžaduje nákladné vybavení i pomoc kvalifikovaných lidí. „Veškeré prostředky, které takto získáme, použijeme na nákup zdravotnických pomůcek,“ uvedla Miroslava Kyksová z Hospicové péče svaté Zdislavy.

„Jedná se především o speciální polohovací lůžka na elektrický pohon. Jsou naprostým základem jakékoliv hospicové péče,“ řekla. S jejich pomocí lze seniorům podstatně usnadnit každodenní život. „Potřeba budou i nové toaletní židle, které používáme,“ doplnila Kyksová. Hospic vlastní osm polohovacích postelí a stará se o dvanáct pacientů.

Využívá při tom i velmi moderní zařízení. V provozu je například takzvaný oxygenátor, který umožňuje rodině samostatně zasáhnout, pokud senior trpí dušností. Po konzultaci s lékařem lze využít i automatický dávkovač léků. Terénní hospicovou péči by navíc do dvou let měl doplnit kamenný hospic.