Čilý stavební ruch panuje v těchto dnech na pobřeží Máchova jezera ve Starých Splavech. Od loňského podzimu se tu pracuje na první etapě revitalizace místa, které po estetické a technické stránce nevyhovovalo. Mrazivé počasí však nedovolilo začít s pracemi hned po vánoční přestávce.

„Práce zpomalila zima, hotovo by ale mělo být v dubnu, ještě před zahájením letní turistické sezony," ujistila starostka města Eva Burešová. Nejvýznamnější novinkou je nové vyhlídkové a přístavní molo, dlouhé téměř 24 metrů. Široké bude od čtyř do devíti metrů a město ho chce osadit lavičkami a osvětlit lampami.

V těchto dnech pracovníci opravují také přístupové komunikace a chodníky. „Předmětem stavebních prací první etapy je kompletní obnova povrchů komunikací v ulici Přístavní a Pobřežní, rekonstrukce opěrných zdí břehů, uložení inženýrských sítí, jako je voda, kanalizace, elektro, nové veřejné osvětlení, doplnění laviček, odpadkových košů a zejména úplná rekonstrukce mola pro lodní dopravu," uvedl Jakub Derynk, investiční referent města Doksy.

Letošní úpravy přijdou na necelých 13 milionů korun. Celou akci zainvestovalo město Doksy ze svého rozpočtu.

Turistická sezona v Doksech oficiálně odstartuje 20. května tradičním Otevíráním jezera. Až na konci května zřejmě začne fungovat také lodní doprava na Máchově jezeře. Tedy asi o měsíc déle než obvykle. Zatím není v jezeře dostatek vody.

Jezero se začalo upouštět loni na podzim kvůli odbahnění Dokeské zátoky a také kvůli pracím na revitalizaci pobřeží ve Starých Splavech. Hladina klesla asi o 170 cm. Napouštění odstartovalo už ke konci loňského roku a především díky deštivému počasí stoupala hladina rychleji než se čekalo. Nyní napouštění zřejmě zbrzdí stoupající teploty a větší odpařování vody. K vyplutí lodí na hladinu chybí ještě asi 60 centimetrů.