„V rámci veřejně prospěšných prací se v minulosti do úklidu města v zimě zapojovalo kolem dvaceti nezaměstnaných, letos bychom jich chtěli zhruba dvojnásobek," řekl místostarosta České Lípy Jiří Kočandrle (TOP 09). V rámci zimní údržby by měli na starosti ruční úklid sněhu z přechodů pro chodce, autobusových zastávek a chodníků.

Česká Lípa nyní celkově na veřejných pracích (tedy nejen na zimní údržbu) zaměstnává kolem padesáti lidí, starají se o úklid veřejných prostranství, ale třeba také o hřbitov. Systém už ve městě funguje několik let a v ulicích už je to podle místostarosty Jiřího Kočandrleho vidět. „Jejich počet chceme příští rok navýšit, ale bez státní dotace bychom si takovou službu dovolit nemohli," poznamenal místostarosta.

Českolipsko je v Libereckém kraji regionem s nejvyšší nezaměstnaností. Na konci října dosáhla v rámci celého okresu 8,5 procenta.

Přímo v okresním městě bylo bez práce 8,8 procenta práceschopných lidí. Úřad práce přispívá městu na každého nezaměstnaného na veřejných pracích 12.000 měsíčně. „Většinou jde o nekvalifikovanou práci s minimální mzdou," řekla Marcela Ottová pověřená řízením českolipského úřadu práce.

Úřad podle ní městu přispívá i na tři koordinátory, kteří práci nezaměstnaných organizují a kontrolují. O veřejné práce je podle Ottové v České Lípě obrovský zájem. „Máme dokonce pořadník," uvedla.

Zimní údržbu v České Lípě zajišťovala od roku 1993 firma AVE odpadové hospodářství, zvítězila i v nové veřejné soutěži, kterou město vyhlásilo na další čtyři roky. V letech 2014 až 2017 radnice zaplatí za zimní i letní údržbu svých silnic a chodníků 82,3 milionu korun, zhruba o pět procent víc než v minulosti. „Služba je sice dražší, měla by být ale kvalitnější. Používat se bude méně soli a písku, víc se bude pluhovat a sypat štěrkem, který tolik nepráší," dodal Jiří Kočandrle.