Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ze školy jdou rovnou do evidence úřadu práce

ČESKOLIPSKO - Někteří mladí lidé se rozhodnou nepokračovat ve studiu na střední škole.

1.9.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Řada mladých lidí zahájí svou pracovní kariéru na úřadu práce. Buď vůbec nenastoupí na střední školu, anebo ji opustí ještě před dokončením. V budoucnu je pak čeká velmi obtížné hledání zaměstnání.
„Uplatnění nezaměstnaných mladistvých a krátce zletilých mladých lidí se základním vzděláním je velmi obtížné. Zaměstnavatele omezuje zákoník práce kvůli jejich věku a navíc jim chybí kvalifikace a pracovní návyky,“ shrnula Marcela Ottová z Úřadu práce v České Lípě.
Počty mladých lidí, kteří po absolvování základní školy nepokračují v dalším vzdělávání, jsou spíše v řádu jednotlivců. Převážně jde o děti ze znevýhodněného sociálního prostředí, z rodin, kde rodiče jsou nezaměstnaní, ale také z míst, odkud je obtížná nebo finančně náročná doprava. Tento problém se například týká vzdálenějších obcí v okolí Stráže pod Ralskem, konkrétně obec Náhlov, nebo v okolí Dubé a Kamenického Šenova,“ upřesnila Marcela Ottová.
Tuto zkušenost potvrzuje i ředitel největší českolipské školy ZŠ na Špičáku Libor Šmejda. „Nám se téměř nestává, že by od nás odcházeli žáci rovnou do evidence úřadu práce. I děti, které jsou velmi podprůměrné, se dostanou na střední školu,“ řekl Libor Šmejda.
Důvodem je převis nabídky středních škol, které lákají studenty jak se dá. Přijmou je bez ohledu na to, jaké mají předpoklady. Studenti pak velmi často školu nedokončí.
„Mladé lidi, kteří sice po ZŠ jdou studovat, ale školu nedokončí, považujeme za větší problém. V současné době je v evidenci více než 5 % mladých lidí do 25 let se základním vzděláním. Z celkového počtu nezaměstnaných jsou 2 % mladistvých bez kvalifikace,“ zdůraznila Marcela Ottová.
Mladých lidí, kteří dokončili základní školu a jsou v evidenci úřadu práce, je deset.
Právě speciální programy mají mladým lidem usnadnit vstup na trh práce. „Máme pro ně dlouhodobé praktické rekvalifikace v oborech, které jsou na trhu práce nabízené, anebo v době jejich evidence s nimi poradci úřadu práce pracují na získání motivace k návratu do školského systému,“ dodává Marcela Ottová.

Další zprávy z regionu najdete zde

1.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení