Rodiče dětí, které navštěvují základní školu na Práchni, se bouří. Místní zastupitelé totiž budou v pondělí projednávat návrh na zrušení školy. Bezmála stovka rodičů se sešla přímo ve škole, aby vyjádřila nesouhlas se záměrem a také aby podepsali dopis šenovským zastupitelům, v němž je žádají o zachování školy.
Argumenty rodičů shrnul Pavel Kopřiva. „Škola vyhovuje našim dětem pedagogickým a rodinným přístupem. Rodinné prostředí ihned eliminuje problémy. Kromě toho je bez problémů přístupná a děti nemusí chodit po kraji silnice 1. třídy. Je také jediným kulturně společenským centrem Práchně,“ shrnul Pavel Kopřiva. Připomněl také, že Kamenický Šenov dostal státní dotaci na zakoupení tepelného čerpadla. Podmínkou přidělení dotace bylo zachování tohoto školského zařízení.
„Ve škole máme třiatřicet dětí, z toho dvacet je z Práchně, třináct z Kamenického Šenova,“ uvedla ředitelka školy Jitka Šmicová. To svědčí o oblibě školy nejen mezi obyvateli z bezprostředního sousedství.
Argument města: rovnost
Místostarosta Jiří Vičan hlavní důvod pro sloučení vysvětlil takto: „Rodiče preferují to, že v prácheňské škole je ve třídě maximálně patnáct dětí a učitelka se jim tudíž může plně věnovat. Kdyby přešly z každého ročníku čtyři děti z Práchně, můžeme rozdělit třídy ve velké škole v Kamenickém Šenově na dvě s menším počtem žáků. A všechny děti by měly srovnatelné podmínky.“
Dalším argumentem jsou podle místostarosty Jiřího Vičana podmínky, které uvedli v žádosti o finanční prostředky na dostavbu a rekonstrukci školy v Kamenickém Šenově.
„V žádosti z roku 2000 je uvedeno, že integrujeme všechny malotřídky z okolí. Škola je hotová, nazrál čas, abychom závazek splnili,“ upřesnil Jiří Vičan s tím, že jde nejen o prácheňskou školu, ale i o základní školy v Novém Oldřichově a Prysku.
Zeptali jsme se proto starostů obou obcí, zda uvažují o zrušení svých základních škol. Obě obce chtějí, aby školy fungovaly dál. „Jsme rádi, že máme třídy prvního stupně naplněné. Obec nikdy neuvažovala, že by školu rušila,“ odpověděla starostka Nového Oldřichova Marcela Novotná.
Starosta Prysku Jan Sviták je stejného názoru. „Chceme otvírat další třídu, na příští rok máme plánováno dvacet čtyři dětí. Do školy jsme investovali spoustu prostředků, děti přibývají, od začátku jsme si řekli, že chceme školu zachovat.“ Snaha ušetřit za provozní náklady také není důvodem pro sloučení šenovských škol. Místostarosta vysvětluje, že v budově by zůstala mateřská školka. „Tím, že by odešli žáci, uvolnilo by se první patro, kam bychom umístili oddělení mateřské školy.“
Obyvatelé Práchně jsou ochotni za svou školu bojovat. Pokud by zastupitelé v pondělí odhlasovali zrušení malé školy, začnou zvažovat referendum o odtržení Práchně od Kamenického Šenova.
„Nyní sepisujeme otevřený dopis zastupitelům, předáme jim ho a doufám, že se v hojném počtu sejdeme na jednání zastupitelstva, kde je na programu integrace škol v Kamenickém Šenově. Věřím, že většina rodičů vyjádří svůj kladný vztah k prácheňské škole a že přesvědčíme zastupitele, že rušení nemá žádný smysl,“ popsal nejbližší kroky Pavel Kopřiva.
Na otázku, jak by v případném referendu hlasoval, řekl, že s největší pravděpodobností pro odtržení stejně jako Aleš Gregor. „Kdyby bylo referendum, byl bych pro odtržení. Ale doufám, že mé dvě děti budou do prácheňské školy chodit,“ řekl Aleš Gregor.
Ani v případě, že by zastupitelé školu zrušili, není jisté, že by děti začaly navštěvovat velkou školu v Šenově. Například Pavel Kučera vozí svého staršího syna do Nového Boru. „Pracujeme tam, tak je to pro nás výhodnější. Druhý syn chodí do školky, kdyby škola zanikla, chodil by také do Nového Boru.“ Stejného názoru jsou i další rodiče, kteří se zúčastnili setkání.
O osudu školy tedy rozhodnou šenovští zastupitelé v pondělí odpoledne.